Dünya Haberleri

  "Irak'ın IŞİD'e yönelik operasyonunda üst düzey komutanlar öldü"

  hurriyet.com.tr
  12.10.2015 - 09:58 | Son Güncelleme:

  Irak ordusunca IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi'nin konvoyuna düzenlenen hava saldırısı sonucu terör örgütünün üst düzey sekiz yöneticisinin öldüğü belirtildi. İran'ın iddiasına göre, ölenler arasında örgütün yayılma politikalarından sorumlu Çeçen Ebu Ömer el Şişhani de bulunuyor.

  İran resmi haber ajansı IRNA, örgütün üst düzey yöneticileriyle toplantı yapmak üzere Suriye sınırındaki Enbar vilayetine bağlı Karabile'ye giderken konvoyu vurulan Bağdadi'nin yaralandığını öne sürdü.

  Olayla ilgili bilgi sahibi olan bir kaynağa dayandırılan habere göre; saldırıda IŞİD'in üst düzey komutanı Ebu Said el Karbuli ile Gürcistan doğumlu Çeçen Ebu Ömer el Şişhani de öldü. Söz konusu kaynak, Şişhani'nin IŞİD'in yayılma politikalarından sorumlu olduğunu belirtti.

  Irakın IŞİDe yönelik operasyonunda üst düzey komutanlar öldü

  Rusya, İran, Irak ve Suriye arasında bilgi paylaşımı amacıyla kurulan Bağdat İstihbarat Merkezi de Bağdadi ve örgütün üst düzey komutanlarının yaralandığını doğrularken, Karbuli'nin öldüğü yönündeki iddiaları yalanladı. 

  ABD’DEN AÇIKLAMA GELDİ 

  Gizlilik kaydıyla konuşan Bağdat’taki ABD’li bir askeri yetkili de Bağdadi’nin öldüğüne ya da yaralandığına dair bir emare görmediklerini söyledi.

  IŞİD açıklamalarını yayınlayan bir Twitter hesabı ise Irak tarafından gerçekleştirilen hava operasyonunun Bağdadi’yi hedef aldığı yönündeki haberleri “dedikodu” olarak değerlendirdi.

  Hastane kaynakları ve bölgede yaşayanlar dün Reuters'a yaptıkları açıklamada, Bağdadi'nin ölenler arasında olmadığını söylemişti.

  Iraktan flaş açıklama: Bağdadinin konvoyu vurulduIrak'tan flaş açıklama: Bağdadi'nin konvoyu vuruldu

  Irak güvenlik güçleri daha önce de Bağdadi'nin yaralandığına ya da öldüğüne ilişkin açıklamalarda bulunmuş, fakat bu iddialar ya doğrulanmamış ya da reddedilmişti. 

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı