Gündem Haberleri

  "Irak'ı korkunç bir gelecek bekliyor"

  DHA
  01.01.2012 - 17:27 | Son Güncelleme:

  Hakkında tutuklama emri çıkan ve Yerel Kürt yönetimine sığınan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi, Türkmeneli Televizyonu'na özel ve çarpıcı açıklamalarda bulundu.

  Mahkemenin Kerkük'te yapılmasını isteyen Haşimi, Irak için de karamsar bir tablo çizdi. Tarık El Haşimi ülkedeki siyasi krizin Irak'ı kaosa sürüklenmesine zemin sağlayacağı uyarısında bulundu.

  Türkmeneli Televizyonu Genel Müdürü Yalman Haceroğlu'nun Arapça olarak sunduğu "Hadis El Saa" programına Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi konuk edildi.

  Haşimi, korumaları tarafından yapılan itirafların ve delillerin geçmiş yıllara dayalı olduğunu ifade ederek, “İtirafta bulunanlar o zaman benim koruma ekibimde değildi” şeklinde savunma yaptı.

  "DARBE İDDİALARININ BEDELİNİ ÖDÜYORUM"
  Tarık El Haşimi yeni yılda Başbakan Nuri Maliki'ye karşı bir darbe girişiminde bulunacağı yönündeki iddiaların bedelini bu şekilde ödediğini söyledi.

  Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin, yardımcısına karşı yapılan bu suçlamalar karşısında şaşkın olduğunu belirtten Haşimi, Maliki'nin, olayın basın yoluyla duyurulmayacağına dair Talabani'ye verdiği sözünü tutmadığını belirtti.

  “Irak'ı korkunç bir gelecek bekliyor” diyen El Haşimi, siyasi krizin devam etmesi halinde ülkede istenmeyen olayların yaşanabileceğini söyledi.

  Irak’ın Şii Başbakanı Nuri el Maliki'nin kendisi hakkında terör suçlamasıyla yakalama kararı çıkarması üzerine Süleymaniye’ye kaçan Sünni Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el Haşimi, yargılanacağı mahkemenin Kerkük'te yapılmasına dair teklif aldığını ve bunu kabul ettiğini açıkladı.

  Haşimi, mahkemenin Kerkük'te yapılmasına dair yüksek yargı meclisinin yanıtını beklediklerini ve kendisini savunmaya hazır olduğunu belirtti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı