Dünya Haberleri

DÜNYA

  Irak yönetiminde Türkiye ziyareti çatlağı

  BAĞDAT (A.A)
  28 Şubat 2006 - 11:40Son Güncelleme : 28 Şubat 2006 - 18:57

  Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Başbakan İbrahim Caferi'nin Türkiye ziyaretini eleştirdi ve bugünkü Irak hükümetinin yapacağı anlaşmaların “hiçbir değerinin olmayacağını” söyledi.

  Yazılı açıklamasında “Caferi'nin Türkiye ziyaretini yönetime haber vermeden yapacak olmasının şaşkınlık yarattığı, bunun da yürürlükteki anayasayla çeliştiğini” kaydeden Talabani, Irak'ta icra kuvvetinin; devlet başkanı, başbakan, meclis başkanı ve yüksek mahkeme başkanından oluştuğunu, Caferi'nin ise Türkiye ziyaretini bu kurumlara haber vermediğini belirtti. 

  Talabani, hükümetin sadece günlük işleri çekip çevirmekle yükümlü olduğunu, ortak açıklama yapmak ya da anlaşma imzalamak amacıyla başka ülkelerle müzakerelerde bulunma hakkına sahip olmadığını kaydetti ve Caferi'nin Ankara ziyaretinden üzüntü duyduklarını vurguladı.

  Talabani, “Caferi, henüz yeni meclisin güvenine mazhar olmadığı halde tek başına kararlar alıyor, bu ise seçimleri kazanan ve müstakbel hükümetin uzlaşı hükümeti olmasını arzu eden siyasi grupların arzusuna ters düşüyor” ifadesini kullandı.

  Talabani, Caferi'nin Ankara'da yapacağı anlaşmaların Irak hükümetini bu nedenle bağlamayacağını belirtti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı