Gündem Haberleri

  Irak Türkiye'yle ilişkileri gözden geçirme kararı aldı

  AA
  07.08.2012 - 19:49 | Son Güncelleme:

  Irak Hükümet Sözcüsü Ali Debbağ, “Bakanlar Kurulu bugünkü toplantısında Ahmet Davutoğlu'nun Kerkük'e yapmış olduğu ziyaret gerekçesiyle Türkiye ile ilişkilerini gözden geçirme kararı aldı” dedi.

  Debbağ, yaptığı yazılı açıklamada, Bakanlar Kurulu'nun bugünkü toplantısında Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun Kerkük'e yapmış olduğu ziyaret sebebiyle Türkiye ile ilişkilerini gözden geçirme kararı aldığını belirterek, “Toplantıda ayrıca ziyaretin etkileri ile ilgili inceleme başlatmak ve kabineye en kısa sürede tavsiyelerde bulunmak üzere Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şehristani başkanlığında bir heyet kurma kararı alındı” diye konuştu.

  Heyette, Dışişleri, İçişleri ve Ulaştırma Bakanlarının yanı sıra Eyaletlerden Sorumlu Devlet Bakanı ile İstihbarat Teşkilatı Başkanı da yer alacağı öğrenildi.

  Irak Türkiyeyle ilişkileri gözden geçirme kararı aldı DAVUTOĞLU’NUN KERKÜK ZİYARETİ KRİZ YARATTI

  ZİYARET ÖNCESİNDE GEREKLİ İZİNLER ALINDI
  Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun ziyareti Irak'ta tartışmalara yol açmış, Kerkük Valisi Necmeddin Kerim, “Sayın Bakan ve refakatindeki heyet için Irak'ın Ankara Büyükelçiliği'ne vize başvurusu yapıldı ve Dışişleri Bakanlığı'ndan uçuş izni alındı” şeklinde açıklama yapmıştı.

  Irakiye Koalisyonu Meclis Grubu lideri milletvekili Salman Cumeyli de Davutoğlu'nun Kerkük ziyaretinin Irak Hükümeti'nin bilgisi dahilinde gerçekleştiğini belirterek, “Ziyaretten rahatsızlık duyulması gerçekten şaşırtıcı ve tuhaf” değerlendirmesinde bulunmuştu.

  Irak'ın Kerkük vilayetine tarihi bir ziyaret gerçekleştiren Dışişleri Bakanı Davutoğlu, 75 yıl aradan sonra Kerkük'e giden ilk Türk dışişleri bakanı olmuştu.

  Irak Türkiyeyle ilişkileri gözden geçirme kararı aldı DAVUTOĞLU KUZEY IRAK İÇİN İZİN ALMIŞ

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı