Dünya Haberleri

DÜNYA

  Irak’ta iç savaş çıkarsa, Türkiye müdahale edebilir

  Hürriyet Haber
  27.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Amerikan New York Times Gazetesi, Irak’ta bir iç savaş çıkması halinde Türkiye’nin de kuzeydeki Türkmenleri Kürtlere karşı korumak üzere buraya müdahalede bulunabileceğini öne sürdü. Samarra’daki Şii türbesine yönelik bombalı saldırının ardından mezhep çatışmalarının şiddetlendiğine dikkat çeken gazete, Irak’ta bir iç savaş çıkması halinde şiddetin tüm bölgeye yayılacağı ve ülkenin Sünni, Şii ve Kürt bölgelerine ayrılabileceği yorumunu yaptı.

  Olası bir iç savaşta Suudi Arabistan, Ürdün ve Kuveyt gibi Sünni nüfusu yoğun ülkelerin Irak’taki Sünnileri korumak isteyeceğini, hatta Irak sınırları boyunca kendileri için tampon bölgeler oluşturmaya yönelebileceği tahmininde bulunan gazete, "Türkiye de, Irak’ın kuzeyindeki bir Kürt devletine karşı, bölgedeki Türkmen azınlığı korumak için Irak’a girme zorunluluğu hissedebilir" ifadelerine yer verdi. Irak’ta iç savaş durumunda Lübnan, Kuveyt ve Suudi Arabistan’daki Şiilerin kolayca ayaklanabileceğini savunan gazete, olası bir bölgesel çatışmanın bitmesinin yıllar sürebileceğini yazdı.

  TÜRKLER İHTİYATLIDIR

  ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Morton Abramowitz de, özellikle Irak’ın kuzeyinde bir Kürt devleti kurulması halinde Türkiye’nin duruma müdahale etme eğilimi sergileyebileceğini belirtti. Gazeteye göre Abramowitz diğer taraftan da Türkiye’nin, üyesi olmaya çalıştığı AB’yi kendinden uzaklaştırmak istemeyeceği yorumunu yaparak, "Türkler olanları beğenmeyebilir, ancak ihtiyatlıdırlar" dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı