Dünya Haberleri

  Irak’ta futbol sevinci: 3 ölü

  Hürriyet Haber
  23.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD işgali ve mezhep kavgasıyla bölünen Irak, milli takımın Asya Kupası’nda yarı finale çıkması üzerine futbol zaferinde "birleşti". Ancak makinelilerle açılan sevinç ateşi yüzünden 3 kişi öldü.

  IRAK’ta silahlar bu sefer futbol sevinci yüzünden patladı. Milli takımın Vietnam’ı yenerek Asya kupasında yarı finale yükselmesinin ardından zaferi kutlayanların havaya ateş açması üzerine 3 kişi öldü, 25 kişi yaralandı.

  Asya Kupası’nda yarı finale çıkmanın heyecanı, ülkeyi parçalara bölen mezhep savaşlarını bir an için unutturdu ve bir tek futbol, Iraklıları böylesine birleştirebildi.

  Tayland’ın başkenti Bangkok’da oynanan Irak-Vietnam çeyrek final maçını milyonlarca Iraklı televizyondan izledi. Irak’ın 2-0 kazandığı karşılaşmanın ardından çok sayıda Iraklı coşku içinde Bağdat sokaklarına döküldü. Bağdat’ın Hürriyet Mahallesi’nde bir dükkan sahibi olan Ammar, "Tüm problemlerimize rağmen ülkedeki herkes futbolu takip ediyor" dedi. Ammar, Bağdat’ta en şiddetli çatışmaların meydana geldiği birkaç semtin adını sayarak "buralarda bile herkes maç sırasında televizyonlara kilitleniyor" diye konuştu. Ammar’ın arkadaşı Ali ise, "Mutlu da olsak mutsuz da havaya ateş ediyoruz. Hep bir savaş içindeyiz" diyerek sevinirken de insanların ölmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

  Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da çarşamba günü yapılacak yarı finalde Irak, dünkü maçta İran’ı penaltılarla 4-2 yenerek eleyen Güney Kore ile karşılaşacak.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı