Gündem Haberleri

  Irak sınırındaki köyler boşaltılıyor

  Ramazan YAVUZ/KUZEY IRAK, (DHA)
  23.10.2007 - 13:53 | Son Güncelleme:

  Türkiye’nin Kuzey Irak’taki PKK terör örgütü varlığını sona erdirmek için olası bir sınır ötesi operasyonla ilgili değerlendirmeler sürerken, Kuzey Irak’ın Türkiye sınırının sıfır noktasında yer alan köyler ise güvenlik gerekçesiyle boşalıyor. Köylerdeki kadınlar, çocuklar ve gençler kent ve ilçe merkezlerindeki yakınlarının yanına sığınırken, okulların kapısına ise kilit vuruluyor. Türkiye sınırında yer alan Hırıstiyan köyü Deştateğ muhtarı Hanna Musipedo, “Türkiye’den rica ediyoruz, bombardımanı durdursun. Burada PKK’lı yok. Yanlış yeri bombalıyorlar. Operasyon olacak korkusu yüzünden ailelerimizi kentlere gönderdik” diye konuştu.

  PKK’nın Hakkari’nin Yüksekova ilçesindeki Dağlıca bölgesinde 12 askeri şehit etmesinden sonra, Türkiye’nın artık bir sınır ötesi operasyon yapacağına kesin gözüyle bakılırken, bu durumdan en fazla endişelenen ise Türkiye sınırında bulunan Kürt ve Hıristiyan köyleri oldu. Irak’ın Türkiye sınırı boyunca yaklaşık 200 köy bulunurken, PKK’nın sınır ötesinden Türkiye’ye sızarak eylem yapması ve ardından Türkiye’nin bu sınır kesimini bombalaması bir çok köyün güvenlik gerekçesiyle boşalmasına neden olduğu belirtildi. Sınırın sıfır noktasında yer alan köylerde kadın ve çocuklar kent merkezlerindeki yakınlarının yanına sığınırken, geride sadece yaşlıların kaldığı gözlendi. Sınırda bulunan Hıristiyan köyü Deştateğ köyünde kalan köylülerin Pazar günleri köydeki klisede ayin yaptığı belirtildi.

  ÖĞRENCİLER ZAHO’YA GİTTİ, OKUL KAPATILDI

  Kuzey Irak’ın Türkiye sınırının sıfır noktasında yer alan ve son bir aydır büyük bir tedirginlik yaşayan köylerden biri de Hırıstiyan Keldani Köyü Deştateğ köyünde şimdilik sadece 20-25 kişinin kaldığı belirtildi. Köydeki bütün çocukların aileleriyle birlikte Zaho ilçe merkezindeki yakınlarının yanına sığınması üzerine köyde 4 öğretmenin eğitim verdiği ilkokul da kapatıldı. Türkiye’nin Irak sınırını belirleyen Hezil çayının hemen yanında bulunan köyün tam karşısı ile yanındaki tepelerde ise Türkiye’nin Siyahkaya Karakolu ile Türk mevzileri yer alıyor. PKK’nın her eylem yapmasından sonra sınırın bombalanmasından köylülerin paniğe kapıldıkları belirtildi.

  Ailesini güvenlik gerekçesiyle Zaho’ya gönderen ve tek başına yaşadığı köydeki evinde DHA muhabirine konuşan muhtar Hanna Musipedo’nun yer yatağının hemen yanında duran Kalaşnikof marka otamatik tüfek dikkati çekti. Hanna Musipedo, sınır köylerinde hemen herkesin ruhsatlı silahı bulunduğunu, özellikle kış mevsiminde hayvanlarına yönelik Kurt sürülerinin saldırılarını önlemek amacıyla bu silahı taşıdıklarını söyledi. Son bir aydır bu bölgede PKK olduğu gerekçesiyle hemen her gece Türkiye tarafından ateş açıldığını, bombalardan bazısının karayoluna düştüğünü, bombaların köylerinin üzerinden geçtiğini dile getiren Muhtar Musipedo, şunları söyledi:

  TÜRKİYE’DEN RİCA EDİYORUZ, BOMBALAMASIN

  “Ancak köyümüzün hemen karşısındaki Karakollardan direkt köyümüze yönelik bir saldırı yok. Yani bombaları köyümüzün arkasındaki alanlara, dağlara atıyorlar. Direkt köyümüze şimdiye kadar bomba düşmedi. Ancak bombaların atıldığı bölgedede PKK yok. Biz şimdiye kadar hiç görmedik. Bir ay öncesine kadar bu köy cıvıl cıvıldı. 200 nüfusumuzdan sadece 20-25 kişi kaldık. Kalanların hemen hepsi de yaşlı zaten. Çocuklar olmadığı için 4 öğretmenin görev yaptığı okul da kapandı. Türkiye’yi seviyoruz. Türkiye’den rica ediyoruz. Vallahide billahi de burada PKK yok. Buraları bombalamasınlar. Çünkü zararını sadece biz görüyoruz.”

  Köylülerden 70 yaşındaki Gabriam Verde ise, Kürtlerle birlikte Saddam Hüseyin zulmünden çok çektiklerini, köylerini terk etmek zorunda kaldıklarını, yerel Kürt Hükümetinin sınırda kendilerine tekrar ev yapması üzerine geri döndüklerini belirterek, “Son 10 yıldır oldukça rahattık. Ama son aylarda rahatımız kaçtı. Hayvanlarımızı otlatamıyor, tarlalarımızı ekemiyoruz. Türkiye’nin şimdi bir sınır ötesi operasyon yapacağı söyleniyor. Bu operasyon sadece bize zarar verir. Biz iki arada bir derede kalacağız. Türkiye operasyon yapmadan önce çok iyi düşünmeli. Önce bütün diplomatik kanalları denemeli, bu sorunu barışçıl yollarla çözülmesinin yolunu aramalı. Biz kim olursa olsun ölmesini istemiyoruz” diye konuştu.

  SINIRIN İKİ YAKASINDA DEV BAYRAKLAR

  Bu arada, Kuzey Irak’ta hemen her yerde bulunan Kürt bayraklarının sınır kesiminde bulunan dağlara da kazınması dikkat çekiyor. Sınırın Kürt tarafının yanısıra Türkiye tarafındaki yeni bayraklar da dikkat çekior. Kuzey Irak’ın Sinaht kesiminin hemen karşısında bulunan Türk karakolunun yanındaki tepede bulunan Siyahkaya üzerine yeni yapılan Türk bayrağı dikkat çekiyor.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı