Gündem Haberleri

  Irak seçimlerine katılım 7 bölgede yüzde 66'nın üzerinde

  Hürriyet Haber
  15.10.2005 - 21:35 | Son Güncelleme:

  Irak Bağımsız Seçim Komisyonu yetkilileri Ferid Ayar ve Hamdiye El Hüseyni, başkent Bağdat'ta düzenlenen basın toplantısında, 3'ünde Sünni çoğunluğun yaşadığı toplam 7 bölgede katılım oranının yüzde 66'nın üzerinde olduğunu söylediler. Katılım oranı yüzde 66'nın üzerindeki Sünni çoğunluğun yaşadığı bölgelerin Selahaddin, Diyala ve Nineve olduğunu belirten yetkililer, Sünni, Kürt ve Şiilerin bir arada yaşadığı Bağdat ve Tamim ile Şii çoğunluğun bulunduğu Babil ve Kerbela'da da katılım oranının yüzde 66'nın üzerine çıktığını açıkladılar.

  Ferid Ayar, ülkenin güneyinde Şii çoğunluğun yaşadığı birçok bölge ile kuzeyde Kürtlerin çoğunlukta olduğu üç bölgede katılım oranının yüzde 33 ila 66 olduğunu, Şiilerin yaşadığı güneydeki Kadisiye'de katılım oranının yüzde 33'ün altında kaldığını ifade etti.

  Ayar, batıda Sünnilerin yaşadığı Anbar bölgesindeki katılım oranıyla ilgili henüz bir bilgi edinilmediğini sözlerine ekledi.
  Irak Bağımsız Seçim Komisyonu Başkanı Hüseyin Hendavi, referanduma ”büyük bir çoğunluğun katıldığını” vurgulayarak, yüzde 61'lik oranın, katılıma ilişkin ilk tahmin olduğunu açıklamıştı.

  (a.a.)
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı