Gündem Haberleri

  Irak sandık başında

  Hürriyet Haber
  15.10.2005 - 09:38 | Son Güncelleme:

  Irak'ta bu yılın Ocak ayında seçilen parlamentonun hazırladığı anayasa taslağı için halkoylaması başladı.

  Bölgeden gelen haberlerde, saat 07:00'de oy verme süresinin başlamasıyla Irak askerleri ve polislerin yoğun koruması altındaki boş Bağdat sokaklarında birkaç kişinin görüldüğü bildirildi. Bazı yerel televizyon yayınlarında da Bağdat'ın merkezindeki Karrada bölgesinde bir seçim yerine oy vermek için girmeye başlayan seçmenler gösterildi.

  Devlet Başkanı Celal Talabani, Başbakan İbrahim Caferi ve hükümet üyeleri, Amerikan güçlerinin karargahı ile ABD Büyükelçiliği'nin bulunduğu, yoğun koruma altındaki Yeşil Bölge'de oylarını kullandılar.

  Hazırlanan yeni anayasa taslağına “evet” ya da “hayır” diyecek olan kayıtlı 15,5 milyon seçmen için ülke çapında 6 bin 200 seçim merkezi oluşturuldu.


  Oy verme işlemi saat 17:00'de sona erecek.

  Yeni anayasa taslağı, ülke çapında oy verenlerin yarısından çoğu tarafından kabul edilirse ve Irak'ın 18 ilinden 3'ünde oyların üçte ikisi “hayır” çıkmazsa onaylanmış olacak.

  Ülke nüfusunun beşte birini ve en az 3 ilde çoğunluğu oluşturan Sünniler, geçen haftaya kadar hazırlanan anayasa taslağını kabul etmeyeceklerini açıklamışlardı. Ancak, anayasada gelecek yıl değişiklik yapılacağı konusunda uzlaşmaya varılması üzerine bazı Sünni gruplar referandumda anayasayı reddetmekten vazgeçmişlerdi.
  Irak'ta 27 milyon nüfusun yüzde 75'ini oluşturan çoğunluktaki Şiiler ile Kürtlerin referandumda “evet” oyu kullanmaları bekleniyor.

  Halkoylamasında ilk sonuçların bugün geç saatlerde ya da yarın sabah alınabileceği, kesin sonuçların ise 17 Ekim Pazartesi gününden önce beklenmediği kaydediliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı