Irak petrol pompalamaya yeniden başladı

Hürriyet Haber
10.07.2001 - 12:37 | Son Güncelleme:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Irak'ın, BM'nin yaptırımlar programı gerekçe göstererek 3 Haziran'da durdurduğu petrol pompalamayı, bugün saat 12.52 itibariyle yeniden başlattığını açıkladı.

BM'nin 10. dönem izni kapsamında, hatta saatte 5 bin metreküp petrol pompalanmaya başlandığı ifade edilen açıklamada, ham petrol depolama tanklarında mevcut stok miktarının 229 bin metreküp düzeyinde olduğu, bu rakamın yeterli miktara ulaşmasını takiben yüklemeye başlanılacağı kaydedildi. Halen Yumurtalık'ta, 100 bin, 228 bin, 265 bin ve 300 bin DWT kapasiteli 4 gemi yükleme için bekliyor.

Irak ve Birleşmiş Milletler'in gıda karşılığı petrol programına ilişkin mutabakat zaptını imzalamalarının ardından Irak Devlet Petrol Pazarlama Teşkilatı'nın (SOMO)Başkanı Saddam Zeban Al-Hassan, "petrol yüklemesi çok yakında başlayacak, belki bugün ya da yarın" demişti.

Irak petrol sanayiinden bir yetkili de, petrol tankerlerinin Türkiye'de Ceyhan ve Irak'ın güneyindeki Mina Al-Bakr limanında dolum için sırada beklediğini bildirmişti.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı