Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Irak, ölüm timleri haberlerini yalanladı

  BAĞDAT (A.A)
  22 Şubat 2006 - 14:58Son Güncelleme : 22 Şubat 2006 - 14:58

  Irak İçişleri Bakanlığı, Amerikan askerlerinin geçen ay 22 Iraklı polisi gözaltına almasıyla başlayan ölüm timleri haberlerini yalanladı.

  İçişleri Bakanlığı'nın yazılı açıklamasında, otoyol devriyesinde görevli bir grup polisin, cinayetten aranan Sünni Arap asıllı bir kişiyi yakalayarak gözaltına almak istediği belirtildi. Ölüm timleri haberlerinin yalanlandığı açıklamada, Sünni Arap asıllı bir kişiyi öldürmeyi hedefledikleri belirtilen ve Amerikan askerlerinin yakaladığı bu 22 polisle ilgili soruşturma yapıldığı kaydedildi.

  Açıklamada, polislerden 18'inin Irak adaletine devredildiği ve ilk soruşturmaya göre suçsuz oldukları, Amerikan askerlerinin elindeki diğer 4 polisin de soruşturma sonucu bırakılması istendiği belirtildi. Irak'ta polis eğitim birimlerine komuta eden Amerikalı Tümgeneral Joseph Peterson, Chicago Tribune gazetesine verdiği demeçte, Amerikan askerlerinin Irak İçişleri Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren bir ölüm timinin varlığına ilişkin kanıt edindiklerini söylemişti.

  Tümgeneral Peterson, Amerikan askerlerinin yakaladığı söz konusu timde yer alan 22 Iraklı polisin İçişleri Bakanlığı'nda otoyol devriyesi olarak çalıştıklarını açıklamış, Sünni Arap asıllı bir kişiyi öldürmeyi hedeflediklerini belirtmişti. Irak İçişleri Bakanlığı da soruşturma başlatıldığını bildirmişti.  Irak'taki Sünni Arap kökenli siyasetçiler ve din adamları, İçişleri Bakanlığı bünyesindeki Şii milislerin ölüm timleri kurduğunu iddia ediyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı