Gündem Haberleri

GÜNDEM

  'Irak muhalefeti ABD'ye operasyon önerdi' iddiası

  Hürriyet Haber
  17.12.2001 - 12:46 | Son Güncelleme:

  Irak muhalefetinin oluşturduğu Irak Ulusal Kongresi`nin (IUK) lideri Ahmed Çelebi`nin, Amerikan yönetimine Irak`a operasyon planı sunduğu öne sürüldü.

  Amerikan The New Yorker dergisi, Afganistan`da başarılı olan ``havadan bombardıman, sınırlı özel kuvvet askerlerinin yerleştirilmesi ve yerel muhalefet güçleriyle işbirliği`` modelinin, Irak`taki muhalefetin konumunu güçlendirdiği görüşünü savundu.   

  Dergide daha önce, Amerikan özel kuvvetlerinin Afganistan`daki ilk nokta operasyonunda başarısızlığa uğradığını öne sürerek sansasyon yaratan Seymour Hersh`in imzasını taşıyan haberde, IUK lideri Çelebi`nin, Amerikan yönetimine İran ile işbirliğini de içeren bir plan sunduğu belirtildi.  

  Dergide anlatılan Çelebi planına göre, Amerikan kuvvetleri bir taraftan Irak`a yoğun bombardıman başlatırken, diğer taraftan binlerceAmerikan özel kuvvet askeri, Irak topraklarına gönderilecek.  

  Plana göre, Irak`a karşı operasyona bu kez, Irak`ın ``ezeli düşmanı`` İran da katılacak. Dergideki haberde, İran yönetiminin, Irakmuhalefet güçleri ve askeri ekipmanının, İran sınırından güney Irak`a girmesine izin vermeyi kabul ettiği de iddia edildi.  

  Ancak, dergiye konuşan Amerikan yönetiminin üst düzey bir yetkilisi, Çelebi ve destekçilerine karşı yönetimde pek çok kişinin şüpheyle yaklaştığını ve Irak muhalefetine karşı yönetimde tam bir güven olmadığını belirtti.  

  ABD yönetiminde, Irak`a yönelik politika konusunda farklı fikirler bulunuyor. Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon`da, Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz, Irak`a harekat düzenlenmesinden yana tavır koyan şahinlerin başında gelirken, ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell`ın, Irak`ın karıştırılmamasından yana olduğu ifade ediliyor.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı