Gündem Haberleri

  Irak’la ortak kader ortak gelecek

  Hürriyet Haber
  12.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bağdat’a resmi ziyarette bulunan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkiye’nin Irak’ı büyük bir ortak olarak gördüğünü söyledi. Davutoğlu "Birlikte bölgemizi tekrar dünyanın yükselen yıldızı haline getirmek için sınırsız işbirliği teklif ediyoruz" dedi.

  DIŞİŞLERİ Bakanı Ahmet Davutoğlu ve dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, dün ATA uçağıyla gittikleri Irak’ta resmi temaslarda bulundular. Bağdat Havalimanı’nda bakanları Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari karşıladı.

  Zebari’nin yanısıra, Irak Parlamentosu Başkanı İyad El Samarrai ve Irak Cumhurbaşkanının Şii Yardımcısı Adil Abdülmehdi ile sabah görüşen Davutoğlu, öğle yemeğinden sonra Irak Başbakan Yardımcısı Berham Salih ve Irak Cumhurbaşkanının Sünni Yardımcısı Tarık El Haşimi ile bir araya geldi. Irak’ı Dışişleri Bakanı sıfatıyla ilk kez ziyaret eden Davutoğlu, akşam saatlerinde Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile görüştükten sonra, Salihi’nin onuruna verdiği akşam yemeğine katıldı.

  Davutoğlu, Zebari ile yaptıkları üçlü görüşme sonrasında, "su meselesine" Irak ile "ortak kader" perspektifinden baktıklarını kaydetti. Davutoğlu şunları söyledi: "Irak ile olan ilişkileri çok özel ilişkiler olarak görüyoruz. Bu, bölgeye örnek teşkil edecek yeni bir stratejik ortaklık modelidir. Biz Irak’ı sadece dost ve komşu bir ülke olarak değil, aynı zamanda geleceğimizi birlikte şekillendireceğimiz ve karşılıklı entegre olmamız gereken büyük bir ortak olarak görüyoruz.

  Daha fazla su vereceğiz

  Su meselesine bakışımız bu ortak kader perspektifindedir. Bizdeki rakamlar Haziran ve Temmuz’da su seviyesinde taahhütlerimiz çerçevesinde 500 metreküpün üstüne çıktığımızı göstermektedir. Ama bununla da yetinmiyoruz, bundan sonra çok daha güçlü bir şekilde işbirliği yapmaya hazırız. Bütün alanlarda Mezopotamya’nın dünyanın yeniden en bereketli ve müreffeh bölgelerinden biri haline getirilmesini istiyoruz. Başta Suriye ve Irak gibi dost ve kardeş ülkeler olmak üzere, birlikte bölgemizi tekrar dünyanın yükselen yıldızı haline getirmek için sınırsız işbirliği teklif ediyoruz."

  Zebari: Sözümüzü tutacağız

  Zebari ise şunları söyledi: "PKK’nın sebep olduğu gerginlikten sonra iyi ilişkiler kurduk. Terör çok büyük bir sorundur. Sayın Davutoğlu ile bunu detaylı şekilde ele aldık. Irak yönetimi ve kuzeydeki bölgesel yönetim terörle mücadele konusunda alınan bütün kararları tatbik edecek ve bu kararlara bağlı kalacak. Söz verdiğimiz herşeyi yapacağız."
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı