Gündem Haberleri

  Irak kontrolü sağlamazsa operasyon sürer

  Hürriyet Haber
  14.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Irak Dışişleri Bakanı Zebari’yi kabul eden Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Irak PKK’ya karşı gereken önlemi almaz ve sınır güvenliğini sağlamazsa, TSK operasyonlarının süreceğini söyledi.

  Davutoğlu, “Artık Irak topraklarında Türkiye’ye dönük tehdit oluşturan bir terör faaliyetine tahammülümüz yoktur” dedi.

  DIŞİŞLERİ Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun dün Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile yaptığı görüşmede Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kuzey Irak’taki PKK unsurlarına yönelik operasyonları gündemdeydi. Zebari, TSK operasyonlarından duydukları rahatsızlığı “İyi komşuluk ilişkilerine saygı göstermek önemli” sözleriyle belli etti. Davutoğlu ise Irak’ın PKK için önlem almadığı ve sınır güvenliğini sağlamadığı sürece operasyonların süreceğini söyleyerek, “Artık Irak topraklarında Türkiye’ye dönük tehdit oluşturan bir terör faaliyetine tahammülümüz yoktur” dedi. Zebari ile basın toplantısı düzenleyen Davutoğlu şunları söyledi:
  Tehdit devam ediyor
  “Türkiye bu terör faaliyetinin sona erdirilmesi konusunda kararlıdır. Irak kendi topraklarında tam askeri kontrolü sağlarsa bu hem Irak’ın egemenliği bağlamında, hem de Türkiye’ye dönük terör faaliyetlerinin engellenmesi bağlamında önemlidir. Terör konusunda 3’lü mekanizmalar geliştirdik, 2’li istişarelerde bulunduk ama hâlâ bu terör tehdidi devam ediyor. En etkin tedbirleri almaya kararlıyız. İran’la, Irak’la, Suriye’yle, Kuzey Irak’taki Bölgesel Yönetim’le temaslarımızı yoğunlaştıracağız. Ümit ederiz Irak tek taraflı kendi topraklarını kontrol etme gücü ve kapasitesini gösterir ve problem ortadan kalkar. Eğer tek taraflı olmazsa her türlü yolu, yöntemi en etkin şekilde işleterek birlikte bu beladan kurtulmak için tedbir alacağız.”
  PKK ortak dert ama...
  Zebari ise şöyle konuştu: “PKK ortak bir dert. Irak’ın belli dağlık ve kırsal bölgelerinde bulunmaları, Irak anayasasına göre meşru değildir. Hiçbir hükümet bunu kabul edemez. Bütün sorumluluk, Irak hükümetinin. İİşbirliğimizden de mutluluk duymaktayız. Bir grubun terörist girişimlerde bulunması, sivilleri öldürmesi hiçbir şekilde kabul edilemez.” Görüşmede 2 ülke başbakanlarının 2009’da kararlaştırdığı 2 sınır kapısı ve Habur’da 1 köprünün açılması da ele alındı. Sınır kapılarının ve Habur’daki köprünün açılması için 2-3 Kasım’da toplantı yapılması kararlaştırıldı.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı