Gündem Haberleri

  Irak: İzin vermeyiz

  İhsan DÖRTKARDEŞ, DHA
  11.10.2007 - 01:34 | Son Güncelleme:

  IRAK Hükümet Sözcüsü Ali El Debbağ, Türkiye’nin olası sınır ötesi operasyonuna karşı çıktı. Kürdistan Yurtsever Birliği’nin internet sitesine göre Debbağ, Al Arabiya televizyonunda, "PKK unsurlarının sınır bölgelerindeki varlığının iki ülkenin çıkarlarına zarar verdiğinin bilincindeyiz, ancak Irak egemen bir ülke ve ihlal edilmesine izin vermeyeceğiz" dedi.

  EGEMENLİĞE TECAVÜZ Irak İçişleri Bakanlığı Merkez Ulusal Komisyonu Başkanı Abdülkerim Halef el-Kinani de, Irak’ın Sesi’ne yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Irak hükümetinden habersiz Irak’ta PKK’ya operasyon yapamayacağını söyledi. Kinani, Türk ordusunun Irak topraklarına girmesinin "Irak’ın egemenliğine yapılmış olan bir tecavüz" olacağını da belirtti.

  UMARIZ YAPILMAZ Irak Kürdistan Demokrat Partisi Lideri Mesud Barzani’nin siyasi ve askeri danışmanı Başkanlık Divanı Başkanı Fuad Hüseyin de, Alman DW Radyosu’nun sorularını şöyle yanıtladı: "Biz Irak devletinin parçasıyız ve Irak Hükümeti de tüm komşularıyla iyi ilişkiler istiyor. Hiçbir grup ya da tarafın, Irak Kürdistanı’nı komşularımıza karşı saldırmak için üs olarak kullanmasına izin vermeyeceğiz. Umut ediyoruz ki Türkiye böyle bir sınır ötesi operasyon yapmayacaktır. Irak Kürdistanı’na bir askeri operasyon herşeyi içinden çıkılmaz bir hale getirecektir."
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı