Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Irak’ı vururken kimse izin almadı

  Ardıç AYTALAR / İSTANBUL
  13 Ekim 2007 - 00:00Son Güncelleme : 13 Ekim 2007 - 01:23

  Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin Kuzey Irak’a operasyonuyla ilgili her türlü bedeli ödeyeceğini söyleyerek, "Onbinlerce kilometreden çıkıp Irak’ı vururken kimse kimseden izin almadı" dedi. Erdoğan, bu konuda akla ihtiyaç olmadığını vurguladı.

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Kuzey Irak’a girmesi halinde fatura ne olursa olsun bedelinin karşılanacağını söyledi. Erdoğan, "Batı’nın hálá ’PKK’yı terör örgütü ilan ediyorum ama...’ ifadesini lanetliyorum, kınıyorum" dedi. Erdoğan, Türkiye’nin Kuzey Irak’a operasyon yapmasına yönelik eleştirilere karşı, "Onbinlerce kilometreden çıkıp Irak’ı vururken kimse kimseden izin almadı. Birilerinin kalkıp da bize Kuzey Irak’la alakalı veya buraya yapılacak bir operasyonla ilgili akıl vermesine ihtiyacımız yok" dedi. Erdoğan dün bayram namazından çıkışta ve partisinin İstanbul İl Başkanlığı’nca düzenlenen bayramlaşma töreninde özetle şunları söyledi:

  YAPTIRIM BEKLİYORUZ Bayram arifesinde düşünün, bir polisimizi terör şehit etti. Ramazan ayı içinde 30’u aşkın şehidimiz var. Bunların insanlıkla tanımlanacak, insanlıktan nasibini almak gibi hiçbir yanı yok. Batı’nın hálá ’PKK’yı terör örgütü ilan ediyorum ama...’ ifadesini lanetliyorum, kınıyorum. Bu işin ’ama’sı yok. Biz duygusal hareket etmiyoruz. Hareket etmediğimiz için bugüne kadar sabrettik, ama yaptırım bekliyoruz.

  AKIL VERMESİNLER Onbinlerce kilometreden çıkıp Irak’ı vururken kimse kimseden izin almadı. Irak’ın toprak bütünlüğü üzerinde acaba bir şeyler mi düşünülüyor, bir ameliyat mı düşünülüyor, düşüncelerini dışlamak için adım atmadık. Ama her seferinde de şunu söyledik. Irak’ın siyasi bütünlüğü üzerinde herhangi bir siyasi operasyon yapılmasına biz olumlu bakmayız. Yeraltı, yerüstü zenginlikleri tüm Irak halkınındır, dedik. Kerkük belli bir etnik unsurun olamaz, tüm Irak halkınındır dedik. Bunun anayasal güvence altına alınması gerekir dedik. Bunları biz söyledik. Ama biz bunları söylerken, birilerinin kalkıp da Kuzey Irak’la alakalı ve ya Kuzey Irak’a yapılacak sınır ötesi operasyonla ilgili akıl vermesine de ihtiyacımız yok.

  BEDELİ DE KARŞILANIR Sınır ötesi operasyonunun sadece askeri değil siyasi, diplomatik boyutları da var. Bunların hepsi de çalışacaktır. Bu yola girdikten sonra artık onu hesabı yapılmıştır, faturası, bedeli ne olursa olsun bu bedel de karşılanır. O kararı vermeden önce enine boyuna zaten tartışılacaktır. Yapılacak iş budur, bunun birçok artısı eksisi vardır. Ama bu karar verilirken burada ülkemizin menfaati esastır. Bizim Irak üzerinde, Irak’ın siyasi birliği beraberliği, Irak’ın toprak bütünlüğü içerisinde Irak’ın merkezi yönetimi ile alakalı herhangi bir hesabımız yoktur.

  DTP’Yİ DE YAKMALI Bayramda bunları konuşmak istemezdik ama içimiz yanıyor. Yüreğimiz yanıyor. Bu beni ne kadar yakıyorsa CHP’yi de o kadar yakmalıdır, MHP’yi de o kadar yakmalıdır, DTP’yi de o kadar yakmalıdır, diğerlerini de en az o kadar yakmalıdır. Hálá bu konuda ’Arka bahçem, kardeşlerimiz, şuyumuz buyumuz’ dediğiniz zaman, bu birlik beraberliğe gölge düşürürsünüz. Burada birlikte olmalıyız, samimi olmalıyız mücadeleyi birlikte vermeliyiz. Bu mücadeleyi bu şekilde vermezsek bumerang gibi gelir bizi bulur.

  El öptüler

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, Marmara İlahiyat Vakfı Camii’nde kıldığı bayram namazından sonra Üsküdar Emniyet Mahallesi’ndeki evine geçti. Erdoğan, evinin önünde kendisini karşılayan vatandaşlara ve çocuklara el salladı. Daha sonra Başbakanlık korumaları, çocuklara 5’er YTL bayram harçlığı verdiler. Bazı çocuklara da oyuncak hediye edildi. Bu arada, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu da Bahçelievler Şeyh Zayed Çocuk Yuvası’nda kalan 0-12 yaş grubundan 5 çocukla birlikte Erdoğan’a bayram ziyaretinde bulundu. Erdoğan çocuklarla yakından ilgilenerek, hatıra fotoğrafı çektirdi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı