Dünya Haberleri

  Irak, Enbar için harekete geçti

  Fehim TAŞTEKİN
  14.07.2015 - 22:38 | Son Güncelleme:

  Irak ordusu, Şii milislerin başını çektiği Haşd el Şabi güçleri ile birlikte Enbar vilayetini Irak Şam İslam Devleti’nden (IŞİD) temizlemek için dün sabah harekete geçti. Haşdi el Şabi, Bağdat’ın 50 kilometre batısında yer alan Felluce’nin öncelikli hedef olduğunu kaydetti.

  Irak ordusu, Şii milislerin başını çektiği Haşdi el Şabi (Halk Seferberlik Birlikleri) güçleri ile birlikte Enbar vilayetini Irak-Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) elinden almak için dün sabah harekete geçti. Operasyonun ilk saatlerinde Fırat’ın kıyısındaki birkaç köy ele geçirilirken vilayetin başkenti Ramadi ile Felluce’de birçok hedef bombalandı. Haşdi el Şabi, başkent Bağdat’ın 50 kilometre batısında yer alan Felluce’nin öncelikli hedef olduğunu kaydetti. IŞİD ise Felluce’yi kuzeydoğudan kuşatan hükümet güçlerinin üzerine en az 5 bomba yüklü araç gönderip roket atarak karşı koydu. Ordu, ülkenin en büyük kenti Musul’u kurtarmak için hazırlık yaparken mayısta Ramadi’nin kolayca kaybedilmesi ve IŞİD’in Bağdat’a dayanması üzerine planlar değişti.

  ‘FELLUCE’Yİ KUŞATIYORUZ’

  Enbar’ı geri alma operasyonuna ordu ve Haşdi el Şabi’nın yanı sıra özel kuvvetler, federal polis birimleri ve yerel Sünni aşiretler de destek veriyor. Ortak Operasyonlar Komutanlığı Sözcüsü Saad Maan harekât planıyla ilgili “Şu anda Felluce’yi kuşatıyoruz. IŞİD’in mevzilerini tespit edip kararlıkla ilerliyoruz. IŞİD’e gelecek lojistik tüm yardım hatları kesmek planımızın birinci aşamasıdır. İkinci aşamada ise Felluce’nin merkezine girmeyi hedefliyoruz” dedi. Bedir Örgütü’nün komutanı Hadi el Ameri ise Felluce’nin Ramazan Bayramı’ndan sonra düşmesini umduklarını söyledi. Hükümet güçlerinin 2014’ün başında çekildiği Felluce IŞİD’in bölgedeki en önemli üssü. Felluce 2004’te Amerikan güçlerine karşı gösterdiği şiddetli direnişle gündeme oturmuştu. Kent daha sonra Irak El Kaide’sinin merkez üssüne dönüştü.

  ABD F-16’LARI GÖNDERDİ

  Bu arada Irak uzun süredir ABD’den beklediği 36 adet F-16 jetinden 4’ünü dün teslim aldı. 65 milyon dolarlık anlaşma çerçevesinde ilk teslimatta gelen uçaklar Balad üssüne indi. IŞİD’e karşı etkili savaş yürütemeyen Irak hükümeti ABD’nin geciktirmesi nedeniyle Rus silahlarına yönelmişti.

  SADDAM’IN AŞİRETİNDEN BAĞDAT’A DESTEK BEYANI

  Irak’ta idam edilen devrik Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’in aşireti Elbu Nasır’ın lideri Hasan el Nida, Haydar el İbadi başkanlığındaki Irak hükümetine destek açıkladı. Saddam’ın memleketi Tıkrit’in IŞİD’in eline geçmesi ve ardından hükümet güçlerinin kenti geri almak için başlattığı operasyonlar sırasında Elbu Nasır üyeleri Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne sığınmıştı. Erbil’de basın toplantısı düzenleyen Hasan el Nida terörist eylemlere karşı çıktıklarını ve IŞİD’in Speicher üssünde yaptığı katliamla ilgilerinin olmadığını söyledi.

  IŞİD Haziran 2014’te Speicher Üssü’nde esir aldığı 1700 askeri katletmişti. Irak güçleri nisanda Tıkrit’i geri alınca bölgede bulunan 12 toplu mezardan 470 ceset çıkartılmıştı. Tıkrit’te yakalanan 24 zanlı Speicher’deki katliama karıştıkları gerekçesiyle idama mahkûm edildi.

  Etiketler: Irak Enbar
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı