Gündem Haberleri

GÜNDEM

  IQ sıralamasında en zeki kuş karga

  Hürriyet Haber
  23.02.2005 - 01:58 | Son Güncelleme: 23.02.2005 - 01:58

  Bilim adamları,kuş davranışlarını analiz edip bir zeka sıralaması yaptılar. Kuşların IQ listesinde kargalar, şahinler, kartallar, ağaçkakanlar ve balıkçıllar, ilk sıraları alıyorlar. Bıldırcınlar, emular (Okyanusya’da yaşayan ve uçamayan bir kuş türü), devekuşları ve çobanaldatanlar ise zeka sıralamasının sonunda bulunuyor.

  Kanada’daki McGill Üniversitesi’nden hayvan davranışbilimcisi Prof. Louis Lefebvre, bulgularının kuşların beyin boyutu ve zekaları arasındaki bağıntıyı doğruladığını açıkladı. Prof. Lefebvre ‘Küçük bir beyinle de gayet iyi yaşayabilirsiniz’ diyerek listenin sonundaki kuşları da savundu. Prof. Lefebvre, ‘Yenilikçi değilsinizdir, metabolik değeriniz düşüktür ve hızlı gelişirsiniz’ dedi.

  Kuşların beyinlerinin boyutu ile zekaları arasındaki ilişkiyi 1994 yılında araştırmaya başlayan Prof. Lefebvre, ‘British Birds’ ve ‘The Wilson Bulletin’ gibi ünlü kuşbilim dergilerinden bugüne kadar 500 kuş türünün sıradışı davranışları hakkında 2000 kadar rapor topladı. Prof. Lefebvre, kargaların beyin boyutlarının güvercinlerinkinden 5 kat daha büyük olduğunu söyledi. Lefebvre ve ekibinin raporunda, Japonya’da bir üniversite kampusundaki leş kargalarının yol kavşaklarına tüneyip trafik ışıklarının kırmızı yanmasını bekledikleri belirtildi. Rapora göre kargalar, araçlar durunca, hemen havalanıp topladıkları cevizleri kırılmaları için araç lastiklerinin altına yerleştiriyorlar.

  En zekiler

  Kargalar

  Şahinler

  Kartallar

  Ağaçkakanlar

  Balıkçıllar

  AZ ZEKiLER

  Bıldırcınlar

  Emular

  Devekuşları

  Çobanaldatanlar
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı