Ege Haberleri

EGE

  İptal yok satış düştü

  Cihan DURAK, (DHA)
  12.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme: 11.06.2013 - 17:10

  Sektör uzlaşma sağlanamazsa marka değer olması için çalışılan turizmin özellikle 2014 sezonunda büyük yara alacağı görüşünde.

  TAKSİM Gezi Parkı’nda başlayıp tüm yurda yayılan protestolar sonrası turizmciler rezervasyon iptali endişesi yaşamaya başladı. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler ile Türkiye Seyahat Acenteları Birliği (TÜRSAB) Bölge Yürütme Kurulu Başkanı Rıza Gençay, yaşananları değerlendirdi, kaygılarını dile getirdi. Rezervasyon iptalinin İstanbul Taksim çevresinde çok olduğunu anlatan Başkan İşler, İzmir’de ise Basmane semtindeki otellerde iptallerin olduğunu söyledi. İşler, olayların büyüklüğüne bakıldığında rezervasyon iptallerinin çok düşük kaldığına dikkat çekti. Yabancı basının Gezi Parkı protestosunun çatışmalar şeklinde sürdüğü gibi bir izlenim verildiğini söyleyen İşler, “Şu an için bir sorun yok. Ama turizm sektörü bir sene öncesinden satış yapar. Yabancı basında ülke içinde sanki kargaşa hakim gibi verilen görüntü yüzünden tur operatörleriyle sıkıntılar yaşıyoruz. Turist huzuru sever. Turizmin can suyu sakinliktir. Tur operatörleri ülkede toplumsal barışın bozulduğu gerekçesiyle fiyat kırma politikasına gitti. Bu yüzden turizm sektörü 2014’te büyük bir darbe alabilir. En kısa zamanda toplumsal barış ve uzlaşma sağlanması için adımlar atılmalıdır. Yoksa turizmin marka değer olması için atılan adımlar büyük zarar görecektir” diye konuştu.

  Yavaşlama kesin

   Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Marmaris Yürütme Kurulu Başkanı İsmail Özbozdağ da, Marmaris’te iptallerin söz konusu olmadığını belirtti. Özbozdağ “Ben Gezi olaylarından ziyade Reyhanlı’daki patlamadan korkuyordum. Fakat beklediğim reaksiyon olmadı. Gezi olaylarına baktığımız zaman Marmaris, Bodrum, Kuşadası ve Antalya gibi yerlerde olay yok. Rezarvasyonlarda büyük iptaller yok ama yavaşlama olduğunu görüyorum. Sorunu bir an önce barışçıl bir şekilde halletmemiz gerekiyor” dedi.

  SAĞDUYU BEKLİYORUZ

  Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Bülent Bülbüloğlu, olayların dinmesini beklediklerini ifade etti. Bülbüloğlu, “Adeta gözümüzü dört açtık ve olayların ileri boyutlara gitmemesi için dua ediyoruz” dedi. Otellerdeki müşterilerin Gezi Parkı direnişini kanıksadığını belirten Bülbüloğlu, “Olayları yakından takip ediyorlar. Bize turist gönderen ülkelerin turizm ataşelikleri de aynı şekilde olayları takip ediyor. Almanya, İngiltere ve Rusya turistlerini uyardı. Olaylar tırmanırsa herkesi etkiler çünkü dünyanın her yerinden turist karşılıyoruz. Hükümetin de daha duyarlı olmasını bekliyoruz” dedi.


  SATIŞLARDA DÜŞÜŞ VAR

  Yaşanan eylemlerden dolayı İzmir’de herhangi bir rezervasyon iptali olmadığını belirten TÜRSAB İzmir Bölge Yürütme Kurulu Başkanı Rıza Gençay, “Protestoların turizme yansıması tabii ki merak edildi. Ama bugüne kadar herhangi bir rezervasyon iptali söz konusu olmadı. Eylemsel bir etki görmedik. Ama söylemsel bir etkinin varlığından söz edebiliriz. Toplu olarak tatile gelecek turist heyetleri arasında rezervasyonların iptal edilmesinin konuşulduğu gibi bazı bilgiler alıyoruz. Ancak şu ana kadar herhangi bir iptal söz konusu olmadı” dedi. Satışlarda ise düşüş yaşandığını belirten Başkan Gençay, “Okullar kapanacak olmasına rağmen geçtiğimiz senelerdeki satışları göremedik. Vatandaşlar yaşanan eylemleri dikkatle izliyor. Yaşanan sürecin normale dönmesiyle satışların artacağını tahmin ediyoruz” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı