Ege Haberleri

EGE

  İptal davasında doğru zamanlama

  Utku BOLULU / İZMİR, (DHA)
  02.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 01.07.2012 - 15:17

  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Alsancak Kruvaziyer Liman Planı’na özellikle Türkiye’nin en büyük AVM’sinin yapılacak olması nedeniyle açtığı iptal davası başlamadan tartışma yarattı.

  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın Alsancak Kruvaziyer Liman Planı’na özellikle Türkiye’nin en büyük AVM’sinin yapılacak olmasının planlama ve şehircilik ilkelerine aykırılığı nedeniyle açtığı iptal davası başlamadan tartışma yarattı. Avukat Enis Dinçeroğlu, davanın planlama hukuku ve siyaseten doğru zamanda açıldığını, Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Başkanı Zeki Yıldırım ise askı süresinin bitmesinin beklenmesi gerektiğini savundu.
  Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Başkanı Zeki Yıldırım, bugüne kadar ki genel eğilimini askı süresinin sonunun beklenmesi, itirazlar üzerine değişiklik olmaması durmunda dava açılması olduğunu söyledi. Askı süresi sonunda değişiklik olmaması durumunda Büyükşehir Belediyesi davasının devam edeceğini belirten Yıldırım, bu yönüyle riskli ve erken bir adım olduğunu söyledi. Buna karşın Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın Kuşadası Limanı’nın özelleştirilmesiyle sürecinde iptal edilen plan ve liman içindeki yapıların yıkılmasıyla ilgili davalarda Aydın Belediyesi’nin Enis Dinçeroğlu Büyükşehir Belediyesi’nin dava zamanlamasının doğru olduğunu açıkladı. Planlama hukuku açısından herhangi bir hata olmadığını belirten Dinçeroğlu, “Resmi Gazete’de yayınlanan her plan kararına dava açılabilir. Askı süresinin beklenmesi gerekmez”
  dedi. Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı davanın zamanının siyaseten de doğru olduğuna dikkat çeken Dinçeroğlu, “İzmir’e, esnafa sahip çıktığının bir göstergesidir. İlk davayı açarak hakları koruduğun göstermiştir. Bu dava, meslek odaları veya başkaları da dava açsa Büyükşehir Belediyesi’nin davası olarak bilinecektir”dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı