Gündem Haberleri

  iPod mahkemelik

  A.A.
  02.02.2006 - 16:12 | Son Güncelleme:

  Beş yıldır Dünya çapında 42 milyon adetten fazla satan iPod'un işitme kaybına yol açtığını iddia eden bir ABD'li Apple'ı dava etti.

  ABD'de, dünya çapında satılan iPod MP3 çaların üreticisi Apple firmasına, cihazın işitme kaybına yol açabileceği gerekçesiyle dava açıldı. California eyaletinin San Jose kentinde açılan davada, davacı John Kiel Patterson'ın avukatı, iPod'un tasarımında işitme kaybına yol açmaması konusunda gerekli özenin gösterilmediği ve işitme kaybına yol açabileceği konusunda da gerekli uyarının yapılmadığını savundu.

  Piyasaya çıktığı 2001'den bu yana 42 milyon adetten fazla satan iPod'un 115 desibelden fazla ses üretebildiği ve günde 28 saniyeden fazla bu düzeyde sese maruz kalmanın işitme kaybına neden olabileceği belirtilen davada, davacının bu nedenle tazmin edilmesi ve müzik çalarların daha güvenli olması için gerekli düzenlemelerin yapılması talep edildi.

  Avukatı, müvekkilinin geçen yıl bir iPod satın aldığını, ancak işitme kaybına uğrayıp uğramadığını henüz bilmediğini belirterek, ”Müvekkilim, şu an piyasada satılan, ancak kullanımı güvenli olmayan ve kusurlu bir ürün satın almıştır. Eğer birine kusurlu bir ürün satılırsa bu konudaki kanun açıktır ve bunu tazmin etmeleri gerekir” dedi.

  Apple yetkilileri, davayla ilgili yorum yapmaktan kaçındılar. Uzmanlar ise diğer taşınabilir müzik çalarlar arasında en popüler olan iPod'un piyasadaki rakiplerinden daha fazla işitme sorunu oluşturmayacağına işaret ettiler.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı