Ege Haberleri

  İpleri kopardı

  Onur ÇAKIR / İZMİR, (DHA)
  27.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, kendi partisinin il başkanını sert sözlerle eleştirdi: Beni yıpratma çabaları, CHP’ye de zarar verir.

  İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile CHP İzmir İl Başkanı Kemal Karataş arasındaki gerginlik Kocaoğlu’nun yaptığı zehir zemberek yazılı açıklama ile yeni bir boyut kazandı. Kocaoğlu, her fırsatta kendisini sert sözlerle eleştiren Karataş’a daha sert sözlerle cevap verdi. Daha önce ikili arasında Büyükşehir Belediye Meclisi komisyon seçimlerinde yumruklaşmaya vardığı belirtilen kavga çıkmış, Kocaoğlu’nun Karataş’a küfür ettiği ileri sürülmüştü. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın geçen cuma günkü son İzmir ziyareti sırasında düzenlediği basın toplantısına il yöneticileri tarafından Kocaoğlu’nun alınmak istenmemesi aralarını iyice açtı. Kocaoğlu, CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen’in araya girmesiyle toplantı masasındaki yerini aldı. Kocaoğlu’nun salona alınmak istenmemesine tepki göstermesini, İl Başkanı Kemal Karataş, "Aziz Bey sinirlendiği zaman küfür ediyor. Sürekli küfüre yöneliyor. Bu durumdan partim adına büyük üzüntü duyuyorum" diyerek yorumlamıştı. Karataş’ın, kendisini hedef alan açıklamalarına cevap veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bulunduğu görevin İl Başkanı ya da il yönetimini memnun etme yeri değil, hemşehrilerine hizmet makamı olduğunu söyledi. Sosyal demokrasi ve Atatürk ilkelerine gönülden bağlı CHP’ye üye bir belediye başkanı olarak, kente ve partisine zarar vermemek, İzmir kamuoyunu gereksiz tartışmalarla meşgul etmemek için, CHP İl Başkanı’nın şahsına yönelik tahriklerinden hep uzak durmaya çalıştığını belirten Kocaoğlu, "Ancak Sayın Genel Başkanımızın son İzmir ziyaretinde yaşadığım olay, bugüne kadarki süreci kamuoyuyla paylaşmayı artık bir zorunluluk haline getirdi" dedi.

  Sistemli yıpratma iddiası

  Türkiye’de hiçbir büyükşehirde, bir parti genel başkanının yapacağı toplantıya, o partinin büyükşehir belediye başkanının girişinin, kapıya il yönetimden ’güvenlikçi’ dikilerek engellenmeyeceğini ifade eden Kocaoğlu, "Türk siyaset tarihinde, bugüne kadar böyle bir olay yoktur. Öncelikle bilinmesi gerekir ki, parti örgütü, sadece il başkanından ibaret değildir. Parti örgütü, tüm parti üyeleri ve o partiye gönül vermiş yurttaşlarıyla bir bütündür. Kişisel hırs ve ihtiraslarını her şeyin üzerinde tutan ve bu nedenle örgütü kucaklamaktan çok uzak olan insanların, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni ve Başkanı’nı sistemli bir şekilde yıpratmaya çalışmak istemesi ve bütün bunların, tüm siyasi ve ahlaki değerler ve CHP’nin teamülleri göz ardı edilerek bir kural tanımazlık içerisinde yapılması, son derece üzücüdür" dedi.

  Oyunlar kabul edilemez

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İl Başkanı’nın İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’nı engellemeye yönelik oyunları olduğunu öne sürdü, bunların asla kabul edilemeyeceğini vurguladı. Kocaoğlu, "Bu tür düzeysiz davranışları alışkanlık haline getirenler iyi bilmelidir ki, şahsımı yıpratmaya yönelik tüm çabalar, CHP’nin prestijine ve yerel seçimlerdeki başarısına zarar vermektedir. Atatürk’ün kurduğu partide, parti örgütünü sadece ’il başkanı ve geleceğe dair ikbal beklentisi içindeki çevreler’ olarak algılayanlar, korkarım önümüzdeki seçimlerde, yanlarında dayanışma içinde çalışacak " dedi.

  KARATAŞ’LA OLMAZ

  CHP’nin yerel seçimlerde mevcut İl Başkanı Kemal Karataş ile başarı olamayacağını belirten Kocaoğlu şunları söyledi:

  "Kitlelerin taleplerini anlamaktan uzak, rant peşinde koşan, siyaseti yağma anlayışından ibaret sayan hastalıklı siyaset cambazlarına karşı, sosyal demokrat yurtsever İzmirli hemşehrilerimle birlikte gerekli mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğimizin herkes tarafından iyi bilinmesini istiyorum. Parti tabanı ve örgütünün düşünce ve önerileri yerine önyargılarıyla hareket eden, partideki birlik ve beraberliği pekiştireceği yerde yeni kamplaşmalara yol açan böyle bir İl başkanıyla, Cumhuriyet Halk Partisi’nin, beş ay sonra yapılacak yerel seçimlerden nasıl zaferle çıkabileceği sorusunu da, kamuoyunun ve partimin yetkili organlarının takdirine sunuyorum."

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun yaptığı açıklamada CHP İzmir İl Başkanı Kemal Karataş’ın ismini kullanmaması dikkat çekti. Öte yandan CHP İzmir İl Başkanı Kemal Karataş, konuyla ilgili olarak bugün bir açıklama yapacağını söyledi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı