Dünya Haberleri

  IPI: Türkiye terörle mücadele yasalarını ve mali araçları medyaya baskı için kullanmaktan vazgeçmeli

  VİYANA
  01.09.2015 - 16:33 | Son Güncelleme:

  Koza İpek grubu şirketlerine, teröre mali destek ve propaganda sağladıkları iddiasıyla 1 Eylül'de yapılan operasyon üzerine Viyana merkezli Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), "son derece endişeli" olduğunu bildirerek Ankara'ya, "terörle mücadele yasalarını ve mali araçları medyaya baskı için kullanmaya son verme" çağrısında bulundu.

  IPI Basın Özgürlüğü Savunusu ve İletişim Direktörü Steven M. Ellis, yazılı açıklamasında şöyle dedi:

  "Bu baskınların Koza İpek'i medya şirketlerinde otosansür uygulamaya zorlamayı amaçlayan bir girişim olduğu izlenimi oluştu. Türkiye'nin güneydoğusunda güvenlik güçleriyle PKK arasındaki çalışmaları haber yaparken terör suçlamasıyla tutuklanan iki İngiliz gazeteci vakasıyla birlikte ele alındığında bu durum, eleştirel gazeteciliği sindirip susturmayı amaçlayan geniş bir kampanyanın parçası gibi görünüyor."

  Ellis, IPI'ın geçen martta açıkladığı Türkiye Özel Raporu'na gönderme yaparak Türk hükümetine, "mali düzenleme kurumlarının bu sabahkine benzer baskınlar yoluyla medya kuruluşlarına baskı kurmakta kullanılmasına son verme" çağrısı yaptı.

  IPI: Türkiye terörle mücadele yasalarını ve mali araçları medyaya baskı için kullanmaktan vazgeçmeli AB'den Koza-İpek Grubu'na yönelik operasyona ilk açıklama

  Açıklamada, "Türkiye'nin terörle mücadele yasalarını reforma tâbi tutmanın ötesinde, özgür ve bağımsız bir medyanın bir demokraside olmazsa olmaz bir rol oynadığını yetkililerin kabul edip saygı duymasına da acilen ihtiyacı var" dendi.

  IPI, İngiliz gazeteciler Jake Hanrahan ve Philip Pendlebury'e yönelik terör ithamını da "tamamen absürd" diye niteledi ve muhabirlere yönelik suçlamaların "derhal düşürülmesi gerektiğini" vurguladı.

  IPI: Türkiye terörle mücadele yasalarını ve mali araçları medyaya baskı için kullanmaktan vazgeçmeli DÜNYA OPERASYONU BÖYLE GÖRDÜ

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı