Teknoloji Haberleri

  iPhone'da büyük bira kavgası

  hurriyet.com.tr
  16.10.2008 - 09:40 | Son Güncelleme:

  iPhone şimdi de 12 milyon dolarlık bira davası ile gündemde. Peki, davanın sebebi ne?

  iPHONE'NU BARDAK HALİNE GETİREN UYGULAMA

  Yaklaşık 3 ay önce, yayınladığımız haberimizde eğlenceli iki iPhone uygulamasından bahsetmiştik. Hottrix isimli bir grup tarafından geliştirilen iBeer ve iMilk adlı uygulamalar, teknoloji harikası iPhone'u bira ya da süt bardağı haline getiriyordu. 2,99 Dolar karşılığında satılan iki uygulama, uzun süre iTunes'un ilk 10 listesinde de yer bulmuştu.

  Ama ne olduysa, Carling markasının sahibi ünlü bira üreticisi Molson Coors da benzer bir uygulama hazırlatıp iTunes'da bedava dağıtmaya başlayınca oldu. Hottrix yetkilileri, dev şirketi uygulamalarını kopyaladağı ve ücretsiz olarak dağıtarak kendilerini zarar soktuğu iddiası ile mahkemeye verdi. iPint isimli uygulamanın iTunes'ta dağıtılmaya başlanmasıyla birlikte satışlarının büyük darbe aldığı söyleyen Hottrix yetkilileri, zararları karşılığında 12.540.000 Dolar tazminat talep ediyor.

  Dava dosyasına da geçen iddiaya göre dev bira üreticisi, ilk olarak Hottrix'in kapısını çalmış ve iBeer'in haklarını satın almak istemiş. Ancak Hottrix bu talebi reddedince, Molson Coors da İsveçli Illusion Labs'e iPint isimli uygulamayı hazırlatmış.

  Dava henüz sonuçlanmış değil; ancak Hottrix'in Molson Coors karşısında daha şanslı olduğu söyleniyor. Bakalım iPhone cephesinde yaşanan ilginç bira savaşı nasıl sonuçlanacak?

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: WİNDOWS VİSTA İÇİN VAZGEÇİLMEZ 40 PROGRAM

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı