"Selim Öztürk" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Selim Öztürk" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Selim Öztürk

iPhone SE ile bir gün...

Geçtiğimiz haftalarda Apple yeni küçük ekranlı telefonu iPhone SE'yi tanıttı; hatta çok geçmeden ürün Türkiye pazarına da girdi.

Cihazın teknik özellikleriyle sizi boğmak istemesem de; temel bir kaç özelliğinden bahsetmeden de olmaz. İşlemcisi olsun, ekran yongası olsun iPhone 6S ile birebir aynı olan ve kamerasıyla 4K video çekimi de yapabileceğiniz iPhone SE'nin fiyatı da aslında en çok konuşulan konuların başında geliyor; zira cihazın Türkiye fiyatı 1999 TL.Yani bugüne kadar Türkiye'ye giren en ucuz iPhone'dan bahsediyoruz.

Ancak şu da bir gerçek ki Apple tasarım olarak eskiye dönmüş durumda; özellikleri iPhone 6S; ancak görünüm baya baya iPhone 4, iPhone 4S, iPhone 5 ve hatta iPhone 5S...

Aslında kullanıcıların bu cihazı almadan önce düşünmeleri gereken konu şu: Küçük ekran kullanabilir miyim? Bu soruya ne yanıt verdiğinize göre hareket etmeniz gerekiyor.

Halihazırda geniş ekran bir telefon kullanıyorsanız 4.0 inç'lik ekranı olan bu minik iPhone'un size fazlasıyla küçük geleceğini söyleyebiliriz.

iPhone 6S Plus'ı uzun süredir kullanıyorum ve sadece küçük ekranlı iPhone'u nasıl kullanabileceğimi merak etmek suretiyle tüm günü bu cihazla geçirmek istedim.

Açıkçası temelde hiçbir sıkıntı yok gibiyse de, özellikle yazı yazarken telefonda ciddi sıkıntılar yaşadığım muhakkak. Küçük ekranı elim tastamam kavrıyor olsa da, yazı yazarken sürekli yanlış harfe bastığımı görmek üzücü.

Bunun bir çözümü de yok; çünkü geniş ekrana fazlasıyla alışmış olmanın verdiği durum bu telefona ısınmamın önündeki en büyük engel. Fiyatı cazip de olsa küçük ekranı düşünmeden asla iPhone SE'yi almayı düşünmemek gerek. Eğer ufak ekran istiyorsanız zaten, o halde problem yok, fiyatı da uygun, donanım özellikleri zaten iPhone 6S'e oldukça yakın.

X