Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İpek Yolu'nda geri sayım başladı

  Hürriyet Haber
  21 Ağustos 2009 - 10:10Son Güncelleme : 21 Ağustos 2009 - 10:12

  Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 4. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali, 14-22 Kasım tarihleri arasında yapılacak.

  Büyükşehir Belediyesi'nin yazılı açıklamasına göre, Türk sinemasını desteklemek ve film üretimini teşvik etmek amacıyla ilk kez geçen yıl düzenlenen “Ulusal Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması” bu yıl da yapılacak.
  Uzun metraj film yarışmasında toplamda 10 Türk filmi “Altın Karagöz Ödülü” için yarışacak.

  Ön jüri tarafından belirlenecek filmler, yarışma ana jürisi tarafından “En İyi Film”, “En İyi Yönetmen”, “En İyi Senaryo”, “En İyi Kadın Oyuncu” ve “En İyi Erkek Oyuncu” kategorilerinde değerlendirilecek.

  En İyi Film kategorisinde ödüle değer görülen film, “Altın Karagöz Ödülü” ve 50 bin TL para ödülü, En İyi Yönetmen dalında ise “Altın Karagöz Ödülü” ve 25 bin TL para ödülünün sahibi olacak.

  En İyi Senaryo, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu kategorilerinde jüri tarafından ödüle değer görülenler ise “Altın Karagöz Ödülü” almaya hak kazanacak.

  2009 yılı yapımı veya 2009 yılı Eser İşletme Belgesi almış olan filmlerin başvuru yapabileceği, “Ulusal Altın Karagöz Uzun Metraj Yarışması” için son başvuru tarihi 10 Ekim 2009 olarak bildirildi.

  Yarışmaya katılması uygun görülen filmler, Ali Sönmez, Alin Taşçıyan (sinema yazarı, SİYAD Üyesi), Ersan Çongar (Bir Film Genel Müdürü), İsmail Kılıçarslan (televizyon yapımcısı), İzzet Günay (oyuncu), Necip Sarıcı (yapımcı, Lale Filmin kurucusu), Rıfat Bakan (Bursa Kültür A.Ş. Genel Müdürü) isimlerinden oluşan Festival Danışma Kurulu ve Festival Yönetmeni Ali Çalışır'ın belirlediği ön jürinin değerlendirmesine sunulacak ve ön elemeden geçen filmler 20 Ekim Salı günü yapılacak basın toplantısında katılımcılara ve basına duyurulacak.

  “Ulusal Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması”na seçilen 10 film, yönetmen, senarist, oyuncu, yapımcı, yazar, film eleştirmeni, sinema tarihçisi ve sinema alanında tanınmış kişilerden oluşan ana jüri tarafından değerlendirilecek.
  Ödüle değer görülen filmler ve sanatçılar ödüllerini, 20 Kasım'da yapılacak festival kapanış gecesinde alacak.
  Yarışmaya katılmak isteyen ve şartnamede belirtilen özelliklere uygun olan film sahiplerinin, son başvuru tarihine kadar festival merkezine başvurmaları gerekiyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı