İpek Yolu’na ‘fiber güç’

Nuray BABACAN/ANKARA
19 Mayıs 2017 - 21:48Son Güncelleme : 19 Mayıs 2017 - 21:48

ÇİN’İN başkenti Pekin’deki Kuşak ve Yol Zirvesi’nin ardından İpek Yolu projesinin hayata geçirilmesiyle ilgili yeni adımlar atılıyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye için “orta koridor” kadar bu ülkeleri birbirine bağlayacak “fiber koridoru” da çok önemsediklerini vurguladı.

Arslan, “Ulaşım koridoru kadar önemli diğer konu fiber koridor. Özellikle iletişim bütünlüğü için fiber hatlar döşeniyor. Bir çok hat var. Önemli olan o hatların, Çin’e kadar, birbirini tamamlayan ve destekleyen mahiyette olması. Bu da bir fiber koridor olacak. Bu entegrasyon çerçevesinde o alanda çok daha ekonomik ve uygun şartlar oluşacak” dedi.Arslan, Türkiye’den yapılan uçuşlara uygulanan kabin yasağını sineye çekmeyeceklerini ve mücadelenin sürdüğünü belirterek, “İpek Yolu projesi, sadece Çin ve Çin’in etrafındaki ülkelerle ilgili değil.

Çin’den Avrupa’ya kadar olan bütün yük hareketinin belirlenen yollarla yapılmasını amaçlıyor. Sadece karayolu değil, demiryolu, havacılık sektörü, haberleşme sektörü. Çin 100 milyar dolarlık bir projeden bahsediyor. Güzergah üzerindeki bütün ülkeleri kapsıyor ve 5-6 tane koridordan oluşuyor. Bu koridorların biri, bizim çok önemsediğimiz, Türkiye üzerinden giden orta koridor” dedi. Ulaşımdaki, fiziki engellerin ortadan kalktığını önemli olanın fiziki olmayan engelleri kaldırmak olduğunu söyleyen Arslan, şöyle konuştu: “Biz koridoru avantajlı hale getirdiğimizde, taşımaların büyük bir kısmı orta koridor üzerinden olacak.  Yolunuzu kullanan her tır, demiryolunu kullanan her tren, hava koridorunu kullanan her uçak, para ödüyor. Sadece taşımacılıktan kaynaklı ticaret 75 milyar dolar. Önemli olan bu pastadan mümkün olan en büyük payı almak.” 

KABİN YASAĞINI SİNEYE ÇEKMEYİZ

BAKAN Arslan, “ABD ve İngiltere’deki muhataplarla sürekli görüşüyoruz. Teknik ekipler çalışıyor. Bizim beklentimiz, bunun kaldırılması. Türkiye’den giden biri tehdit de başka ülkeden ABD’ye giden biri tehdit değil mi? Eğer onların aldığı farklı tedbirler varsa siz haklısınız. Biz aynı tedbirleri alıyorsak, bu yapılan çifte standart. İnsanların seyahat konforunu engellersek, sektör daralır. Sineye çekmeyeceğiz. Bu konuda mücadeleyi sürdürüyoruz” dedi.    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı