ANKARA HABERLERİ

İpek Yolu keşfinde işbirliği vurgusu

Murat YILMAZ
29 Mayıs 2017 - 02:00Son Güncelleme : 02 Haziran 2017 - 13:33

Çin’in resmi davetlisi olarak ‘4. İpek Yolu’nda Sincan’ etkinliği için Ankara’dan Çin’e giderek çeşitli temaslarda bulunan 6 kişilik Türk heyeti, Türkiye’ye döndü. RTÜK yöneticileri ve gazeteciler, Çin’in teknolojik ve kültürel inovasyon alanındaki ilerlemelerini yerinde görme imkânı bulurken iki ülke arasındaki işbirliğinin önemine dikkat çekti.

Murat YILMAZ

Çin Halk Cumhuriyeti’nin resmi davetlisi olarak “4. İpek Yolu’nda Sincan“ etkinliği kapsamında Ankara’dan Çin’e giden Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üye ve yöneticileri ile gazetecilerden oluşan 6 kişilik Türk heyeti temaslarını tamamlayarak Türkiye’ye döndü. Çin Uluslararası Radyosu (CRI), Uygur Özerk Bölgesi Komitesi Tanıtım Şubesi ve Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği tarafından bu yıl 4’üncüsü düzenlenen etkinliğe, Türkiye adına Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un danışmanı Musa Ceylan, RTÜK Üyeleri Doç. Dr. Hamit Ersoy ve Nurullah Öztürk, RTÜK Başkan Yardımcısı İlker Ilgın, Anadolu Ajansı İngilizce Ekonomi Servisi Editör Yardımcısı Bahattin Gönültaş ile Hürriyet Gazetesi muhabiri Murat Yılmaz katıldı.

Türkiye’nin yanı sıra Rusya, Mısır, Endonezya, Afganistan, Ürdün ile Sudan'dan gelen gazeteci, yazar ve uzmanların katıldığı etkinlikte katılımcılar Çin’in başkenti Pekin ile Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Urumçi ve Hami gibi farklı kentlerdeki sosyal, kültürel, tarihi ve teknolojik yerleri gezerek bilgi aldı. Heyet, Çin’in Kuşak ve Yol girişimi kapsamında teknolojik ve kültürel inovasyon alanındaki ilerlemelerini yerinde görme imkânı buldu. İpek Yolu güzergahındaki ülkelerle ekonomik ve ticari işbirliğinin tanıtılmasının hedeflendiği etkinlikte Türk heyeti, farklı alanlarda Türkiye ve Çin arasındaki işbirliklerinin artırılması gerektiğine dikkat çekerek bu işbirliklerinin önemine de vurgu yaptı.

Etkinliğin son gününde Uygur bir aileyi ziyaret eden Türk heyeti burada iftar sofrasına konuk olarak aileyle birlikte oruçlarını açtı.

Türk medya heyeti Çin’deTürk medya heyeti Çin’de

Etiketler: çin , ankara , pekin , heyet

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden İpek Yolu keşfinde işbirliği vurgusu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Mayıs 2017 tarihinde saat 02 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İpek Yolu keşfinde işbirliği vurgusu haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:09
  • Guneş
   05:58
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:49
  • Akşam
   19:46
  • Yatsı
   21:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı