DİYARBAKIR HABERLERİ

IOHR: Musul'da açlık ve susuzluk nedeniyle ölümler başladı

DHA
05.05.2017 - 11:35Son Güncelleme :

YEREL HABERLER DİYARBAKIR

DHA

Felat BOZARSLAN / DİYARBAKIR, (DHA) - IRAK İnsan Hakları Gözlemevi (IOHR), Irak ordusunun DEAŞ'tan kurtarmak için operasyon başlattığı Musul'da, açlık ve susuzluk nedeniyle ölümlerin başladığını açıkladı. IOHR raporunda, DEAŞ'ın olduğu bölgede kalan yaklaşık 250 bin kişinin hayatta kalabilmek için ot yediği belirtildi. 
Irak'ta yaşanan insan hakları ihlallerini raporlayan IOHR, Musul'un kurtarılması operasyonunun başlamasının ardından yaşanan insani durumla ilgili bir rapor yayınladı. Musul'dan kaçabilen siviller ve yardım kuruluşlarıyla görüşülerek hazırlanan raporda, bölgede çok ciddi bir insani kriz yaşandığı belirtildi. Raporda, DEAŞ'ın kontrolünde bulunan bölgelerde 250 bine yakın sivilin açlık ve susuzluk çektiği belirtilirken, kentte kıtlık başladığı ifade edildi. Musul'dan kaçan sivillerden alınan bilgilere dayandırılan raporda şöyle denildi:
"Musul'dan kaçanların bize bildirdiğine göre, Musul'da 250 bine yakın sivil, aylarca acı çekti ve kıtlığın üstesinden gelebilmek için ot toplayıp yedi. Irak güvenlik güçleri tarafından yakın tarihte kurtarılan bölgelerden göç ettirilen Musulluların anlatımlarına göre, IŞİD kontrolü altındaki bölgelerde, yüzlerce yaralı sivil ve susuzluk çeken çocuk bulunuyor. Halen DEAŞ kontrolü altındaki bölgelerdeki bir çok kişi açlık ve susuzluk nedeniyle öldü. Teyit edilmemiş rakamlar, DEAŞ kontrolündeki bölgelerde yüzlerce kişinin aylardır kıtlık nedeniyle hareket edemediğini gösteriyor. Aileleri ile birlikte yerinden olmuş yüzlerce çocuk susuzluk çekiyor ve yetersiz beslenme nedeniyle acı çekiyor. Bazılarının durumu kritik. Kent sakinleri olabildiğince uzun süre sahip oldukları miktarı korumak için günde bir öğün yemek yemeye başladı. Irak İnsan Hakları Gözlemevi, Irak hükümetine ve uluslararası organizasyonlara, kıtlık nedeniyle artan ölü sayısını önlemek için Musul'un sağ sahilindeki çocuklar ve ailelerine süt ve yiyecek göndermek için güvenli hava koridorları açmaya çağırıyor." 
Raporda, Musul'dan göç eden 60 yaşındaki bir kadının "Hayatta kalabilmek için bulabildiğimiz her şeyi yemiştik" sözlerine de yer verildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Diyarbakır haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Diyarbakır ilinden IOHR: Musul'da açlık ve susuzluk nedeniyle ölümler başladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Mayıs 2017 tarihinde saat 11 35’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça IOHR: Musul'da açlık ve susuzluk nedeniyle ölümler başladı haberi güncellenecektir.

DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ

14 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:37
 • Guneş
  07:20
 • Öğle
  12:24
 • İkindi
  14:53
 • Akşam
  17:08
 • Yatsı
  18:40
Sayfa Başı