« Hürriyet.com.tr
MENÜ

IOC'nin yeni başkanı Jacques Rogge

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC)Başkanlığı'na, Belçikalı spor adamı Jacques Rogge seçildi. Rusya'nın başkenti Moskova'da yapılan IOC'nin 112. dönem toplantılarının son gününde, 21 yıl sürdürdüğü başkanlık görevinden ayrılan İspanyol Juan Antonio Samaranch'ın yerine bu görevi yürütecek isim yapılan oylama sonucunda belli oldu:Jacques Rogge

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

110 üyenin katıldığı, gizli yapılan seçimin ilk turunda, ABD'li eski kürekçi Anita DeFrantz yeterli oyu alamayarak elendi. 2. turda diğer 3 rakibine büyük üstünlük kuran ve 59 oy alan Belçikalı Jacques Rogge, başkanlık görevine getirildi.

Yeni başkan  Rogge, oylama sonrasında yaptığı açıklamada,  "Mesai arkadaşlarıma bana gösterdikleri güven dolaysısı ile teşekkür ederim. Olimpiyat hareketinin geleceği için birlikte sıkı bir çalışma yapacağız." dedi.

Rogge, herkese teşekkür ederek, Samaranch'dan aldığı bayrağı daha da ileriye götüreceğini bildirdi.

Ortopedi doktoru 59 yaşındaki Rogge, IOC'nin 107 yıllık tarihindeki 8., Belçika'lı ise 2. başkan oldu. Daha önce de 1925-1942 yılları arasında da Belçika'lı Henri De Baillet Letour başkanlık görevinde bulunmuştu. Rogge, ayrıca 1952-1972 yılları arasında görevde kalan ABD'li Avery Brundage dışında IOC'nin 7. Avrupalı başkanı unvanını kazandı.

1991 yılında IOC'ye giren ve 5 aday içinde IOC'deki en yeni üye olan Rogge, 1998'den beri yönetim kurulundaydı ve eski başkan Samaranch'a en yakın isimlerden biri olarak gösteriliyordu. Avrupa Olimpiyat Komitesi'nin de başkanlık görevini yürüten Rogge, rugby'de eski milli oyuncu olmasının yanı sıra 1968, 1972 ve 1976 Olimpiyat Oyunları'nda yelken finn sınıfında yarışmıştı.

   Güney Koreli Kim Un Yong, Kanadlı Dick Pound ve Macar Pal Schmitt'in yanı sıra ABD'li Anita DeFrantz'ı başkanlık yarışında geride bırakan Rogge, 5 yabancı dil biliyor, evli ve 2 çocuk babası.

Rogge, oylamadan sonra başkanlık görevini, düzenlenen törenle eskibaşkan Juan Antonio Samaranch'dan alırken, Samaranch'a da altın olimpiyat nişanı verdi.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.