Gündem Haberleri

  İntikal için ‘3 yol’ planı

  Uğur ERGAN/ANKARA
  08.10.2003 - 01:53 | Son Güncelleme:

  TÜRKİYE'nin Irak'a asker tezkeresinin Meclis'te kabul edilmesiyle, personel ve askeri araçların bu ülkeye nasıl ulaştırılacağına ilişkin çalışmalara başlandı. Sevkiyatla ilgili kara, demir ve havayolu olmak üzere üç ayrı yol içeren bir seçenek üzerinde duruluyor.

  Demiryolu

  Kürt grupların Kuzey Irak'tan geçişle ilgili itirazlarını ortadan kaldırmak için tank, zırhlı personel taşıyıcı ve zırhlı muharebe araçları gibi ağır malzemelerin, bir süre önce açılan demiryoluyla Bağdat'a taşınması öngörülüyor. Ancak Bağdat demiryolunun kısa bir bölümü Suriye üzerinden geçtiğinden Şam yönetimiyle bir anlaşma sağlanması gerekiyor.

  Havayolu

  Irak'ta görev yapacak askeri personelin büyük çoğunluğunun, THY'den kiralanacak uçaklarla Bağdat'a gönderilmesi planlanıyor.

  Karayolu

  taktik araç gibi diğer askeri unsurlar ile personelin az bir bölümü Kuzey Irak üzerinden karayoluyla, görev yapılacak bölgeye gönderilecek. İntikal planları, Türk tarafını Büyükelçi Deniz Bölükbaşı'nın temsil edeceği ABD ile yapılacak müzakere zaptı görüşmelerinde netleşecek.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı