Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İntiharın 8 nedeni

  Hürriyet Haber
  08 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 08 Temmuz 1999 - 00:01

  Başbakan Bülent Ecevit'in seçim sonrası KKTC'ye gittiği sırada, yerine vekalet eden Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun, Türkbank olayıyla ilgili raporunu onayladı. Rapor, Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel, Hazine Müsteşarı Yener Dinçmen ile bazı bürokratlar hakkında soruşturma açılmasını öngörüyordu. Uluğbay, bilgisi dışındaki gelişmeye tepki gösterdi. Dinçmen istifa etti. Uluğbay, 36 yıldır birlikte çalıştığı arkadaşının başına gelen olaya tepkisini, Dinçmen'in istifasını açıkladığı basın toplantısına katılarak açıktan gösterdi.

  DSP-MHP-ANAP koalisyonun kuruluşunda en ağır görev Uluğbay'a düştü. Hükümet programı ve protokolünün yazımını tek tek yaptı. Protokolün çoğaltılmasını bile bizzat fotokopi makinasıyla gerçekleştirdi.

  Üçlü koalisyonda ekonominin yönetimini sürdüren Uluğbay, tam takır Hazine'yle karşı karşıya kaldı. Bütçe içinde bakanlıklara tanınan hakkı dahi, kesintilerle ödeme yoluna gitti. Bu zorunlu tutumlu davranışı, bakan arkadaşlarının eleştirisine neden oldu. Bazı bakanlar Uluğbay'ı genel başkanlarına, ‘‘Bize para ödenmesinin yolunu tıkıyor. Ağır çalışıyor. Tutucu ve devletçi’’ diye şikayet ettiler. Bunlar Uluğbay'a ulaştı.

  Meclis'te sabahlara kadar süren bütçe görüşmeleri başladı. Uluğbay, bütçe müzakerelerinde de zor ve yorucu günler geçirdi.

  Bütçenin Meclis'ten çıkışıyla, IMF heyeti Ankara'ya geldi. Uluğbay IMF heyetiyle yapılan görüşmeler sırasında 10 gün saat 04.00'e kadar çalıştı. Uluğbay, yakınlarına aşırı yorgunluktan şikayet etmeye başladı.

  IMF ile görüşmelerin tamamlandığı geçen Cuma günü, bu kez borsa olayı patlak verdi. IMF ile varılan anlaşmanın Hazine Müsteşar Vekili Cüneyt Sel tarafından ANAP Lideri Mesut Yılmaz'a sızdırıldığı, onun da eski Devlet Bakanı Güneş Taner aracılığıyla borsada bazı kişilerin bu işten kazanç sağladıkları iddiası ortaya atıldı.

  Ardından Hazine ve Ziraat Bankası'na yapılacak atamaların sıkıntısı başgösterdi. Bu konuda çekinceleri olmasına rağmen dikkate alınmamasına kırıldı.

  İntihar girişiminde bulunduğu son gün ise ANAP Lideri Yılmaz parti grubunda, ‘‘Bu belge bana doğrudan Hazine'den sorumlu Bakan arkadaş tarafından verilmiştir’’ dedi. Uluğbay'ın belge sızdıran, borsa spekülasyonu yapan biri gibi gösterilmek istenmesi ise bardağı taşıran damla oldu.

  Sarsıcı olayın kahramanları

  HAZİNE Müsteşar eski Vekili Cüneyt Sel (Sol başta), Hazine'den Sorumlu Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay ve IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli... (Sağ başta) Bu üçlüyü aynı fotoğraf karesinde birleştiren olaylar zinciri, Türkiye'yi sarsan intihar girişimine dek uzandı. Sızdırıldığı belirtilen IMF belgesiyle gelişen olayın ilk kurbanı Cüneyt Sel oldu. Sel, görevinden istifa etti. Cottarelli'nin basın toplantısındaki konsalidasyon sözü yanlış anlaşıldı. Ortalık birbirine girdi. Ardından Uluğbay'ın intiharı geldi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı