"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

İntihar edeceğini söyleyip ayrılmaktan vazgeçiriyor

Sevgili Güzin Abla, çok sıkıntılı günler yaşıyorum.

Birlikte olduğum bir genç vardı, ikimiz de 19 yaşındaydık. Bu ilişki dört yıl sürdü. Ancak ben onunla olamayacağımı çok iyi biliyordum. Çünkü sürtüşmelerimiz kavgaya dönüşüyordu ve ben her ayrılmaya kalktığımda onun baskısıyla tekrar ona dönmek zorunda kalıyordum.

Her defasında intihar edeceğini söyleyip, beni zor durumda bırakıyordu.

Ailem de ilişkimizi biliyordu. Ve bu durumun geleceğim açısından çok büyük sorunlar yaratacağını belirterek, sürekli ondan ayrılmam için baskı yapıyorlardı. Onlara göre erkek arkadaşım psikolojik açıdan sorunlu bir insandı.

Sonunda bir başkası çıktı karşıma. Onun yanında kendimi huzurlu hissettim. Çıkmaya başladık. Ve bu defa kesin olarak ilk arkadaşımdan kopmaya karar verdim. Ama o benden kopamadı. Ve beni hâlâ duygusal şantaj yaparak etkilemeye çalışıyor.

Ben de zaman zaman yüreğimde vicdan azabına benzer bir şeyler hissediyorum. Bu nedenle ona da kesin bir tavır alamıyorum. Sizce ne yapmalıyım? 
RUMUZ: VİCDAN AZABI

Bu duygunun sana hayatı zindan ettiğinin farkındayım sevgili kızım. Bu genç adamın psikolojik bir sorunu olduğu anlaşılıyor. Çünkü tıpkı annesine yapışmış küçük bir bebek gibi, sana sarılmış durumda ve hem kendini sana bağımlı hissediyor, hem de senin ona karşı aynı bağımlılığı göstermen için seni zorluyor.

Yıllar süren beraberliğinize rağmen, iyi anlaşamadığınız ortada. O halde, böyle bir ilişki sırf onun baskısı ve tehditleri, duygusal şantajı nedeniyle bunca yıl devam etmiş. Ama bu büyük bir hata olmuş.

Burada elbette senin hayatın ön plana çıkıyor. Sen anlaşamadığın, mutlu olmadığın biriyle, sırf o bırakmak istemiyor diye ilişkini sürdürmek zorunda değilsin.
Madem yeni bir gençle tanıştın ve onunla bir beraberlik yaşamak istiyorsun, o halde kendini suçlama ve kendini hayatın akışına bırak.

Bana kalırsa bugüne kadar zaten ona karşı yalnızca bir acıma duygusuyla, intihar eder endişesiyle hareket etmişsin. Bugünden sonra artık kendini düşünmek zorundasın. Bu genç adamın intihar edebileceğini hiç sanmıyorum... Sadece seni elinde tutmak için bunu söylüyor besbelli.

Bence her şeyi geride bırakıp yeni arkadaşınla kendine şans tanımalısın.

Evlenmeyi düşündüğüm gence bazı yasaklar koymak hakkım

Sevgili ablacığım, ben 18 yaşında bir genç kızım. 6 aydır birlikte olduğum bir genç var. Onu çok seviyor ve kıskanıyorum. Hatta onu ablamdan bile kıskanıyorum.

Geceleri hep dışarı çıkıyor ve bu beni çok üzüyor. ıçki de içiyor. Ona içki içerse bir daha görüşmeyeceğimizi söyledim. İçmediğine dair yemin etti ama arkadaşları içkici, bu yüzden onun da içtiğini düşünüyorum.

Bu arada onun da beni sevdiğinden şüphem yok. Çünkü bir dediğimi iki etmiyor ama yine de yolda bir kıza selam bile verdiğini görsem müthiş öfkeleniyorum.
Aşırı kıskanç olduğumun farkındayım ancak bu durumumdan vazgeçemiyorum... Acaba bu kıskançlığım yüzünden ilişkimiz bozulur mu? Onunla ileride evlenmeyi düşünüyorum. Bu yüzden de ona bazı yasaklar koymak hakkım mı, değil mi?
RUMUZ: KISKANÇ KIZ

Canım yavrum, daha çok genç ve tecrübesiz olduğun için insanları tanımıyorsun. Hiç kimsenin hiç kimseye baskı yapmaya ve yasaklar koymaya hakkı yoktur. Kimse kimsenin malı değildir bu dünyada.

Biz hepimiz burada misafiriz ve bu hayatımızı elimizden gelen en iyi şekilde yaşamak zorundayız. Ve bu yaşam sürecimiz içinde görevimiz neyse onu yerine getirmeliyiz...

Sen bu genci kendi malın gibi görüyorsun. Yasaklarına uymasını bekliyorsun... Bu genç seni seviyorsa, aranızda ciddi bir beraberlik söz konusuysa, onu bu davranışlarınla bıktırmamalısın.

Her şeyden önce ona güvenmelisin. Güven üzerine oturmayan bir beraberlik çökmeye mahkûmdur. Bir insana ya inanırsın, onunla tüm yaşamını birlikte götürmeye hazırlanırsın ya da inanmazsın, o zaman hayatını ona bağlayamazsın. Güvenemediğin birine hayat boyu nasıl katlanabilirsin?
Aslında kıskançlık insanın kendine güvensizliğinden kaynaklanır.

Eğer bu gencin sevgisine inanıyorsan, sana olan bağlılığına güveniyorsan, kıskançlık yapmanın ne anlamı var? Hem kıskansan ne olur? Eğer seni aldatacaksa yine aldatacaktır...

Ama sen bu kadar genç yaşta ona yasaklar koyarak beraberliğinizi daha şimdiden yıpratmaya başlamışsın.

İçki içmesini istemiyorsan, onu tatlılıkla vazgeçir. Bu kadar genç yaşta içki düşkünlüğü her şeyden önce sağlığına zarar verecektir.

X