Dünya Haberleri

  İntifada'nın yıldönümünde intifada

  Hürriyet Haber
  09.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Gazze'de, 1987'de başlayan Filistin ayaklanmasının (İntifada) yıldönümünü kutlayan yaklaşık bin 500 Filistinli gösteri yaptı.

  Filistin lideri Yaser Arafat'ın liderlik ettiği Fetih hareketinin çağrısıyla toplanan göstericilerden yaklaşık 300'ünün maske taktığı ve yarı otomatik tüfekler ve bıçaklarla silahlandığı belirtildi.

  El Azhar Üniversitesi yakınlarında toplanan ve "Filistin topraklarındaki tüm Yahudi yerleşimcileri yakacaklarını" söyleyen göstericiler, İsrail Başbakanı Ehud Barak aleyhinde de slogan attı.

  9 Aralık, Filistinlilerin 1987'de başlayan ve 1994'e kadar süren İsrail işgaline karşı yaptıkları halk ayaklanmasının yıldönümü olarak kutlanıyor.

  Bu arada dün öldürülen 7 Filistinli, binlerce Filistinli'nin katıldığı cenaze törenleriyle toprağa verildi.

  Batı Şeria'nın kuzeyindeki Cenin'de, binlerce Filistinli dün öldürülen 4 polisle 1 sivilin cenaze töreninde "intikam" sloganları attı.

  İsrail askerleri tarafından öldürülen 18 yaşındaki bir Filistinli'nin Beytüllahim'de düzenlenen cenaze törenine yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı kaydedildi. Diğer Filistinli de Ramallah kenti çevresinde toprağa verildi.

  Filistin'de dün Cuma namazından sonra çıkan olaylarda, 7 Filistinli ve 3 İsrailli ölmüştü.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı