Eğitim Haberleri

  İnternetten su kursu

  A.A.
  02.07.2007 - 11:56 | Son Güncelleme:

  Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF-Türkiye) tarafından sulak alanlar, dünyada ve Türkiye'de su yönetimi, su kaynakları ile ilgili uluslararası yaklaşımlar, ulusal mevzuat ve entegre havza yönetimi hakkında eğitimin verildiği su kursunun ilk bölümünün tamamlandığı bildirildi.

  Son yıllarda su sorununun ciddi boyutlara ulaşması üzerine WWF-Türkiye, 2006 yılındaki “Entegre Havza Yönetimi” konulu kursun ardından su kursu düzenledi.

  Türkiye'nin çeşitli bölgelerindeki kamu kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve öğretim görevlilerinin katıldığı su konulu kurs, internet ortamında veriliyor.
  On iki hafta sürecek ve tamamen internet üzerinden takip edilecek eğitimde katılımcılar, sulak alanlar, dünyada ve Türkiye'de su yönetimi, su kaynakları ile ilgili uluslararası yaklaşımlar, ulusal mevzuat ve Entegre Havza Yönetimi konularında eğitim görecek.
  Katılımcıların su konusunda teorik ve pratik genel bilgi birikimine sahip olacağı bu eğitimin ücretsiz olduğu ve eğitim kapsamında çalıştaylar da düzenleneceği bildirildi.
  WWF Türkiye yetkilileri, 21 Mayısta başlayan eğitimin 1. bölümünün 25 Haziranda tamamlandığını belirterek, bu bölümde katılımcılara, sulak alanların işlev ve değerleri, Ramsar Sulak alanlar Anlaşması, Ramsar Sulak alanlar Yönetimi Planlama Yaklaşımı ve Türkiye'de Ramsar Alanları konularında bilgiler verildiğini bildirdi.
  Orta düzey eğitim olan 2. bölümün 15 Eylül-15 Ekim tarihlerinde yapılacağını vurgulayan yetkililer, şunları kaydetti:
  “Bu bölümde su kaynakları ve sulak alanlar üzerine uluslararası anlaşmalar ve toplantılar, Türkiye'de su kaynakları yönetimi yasal ve kurumsal mevzuat, Avrupa Birliği su politikası, su kaynaklarını etkileyen diğer Avrupa Birliği politika araçları hakkında bilgiler sunulacak ve uygulamalı arazi çalışması yapılacak. İleri düzey eğitim olan 3. bölüm 15 Ekim-15 Kasım arasında olacak. Bu bölümde de entegre havza yönetimi, nehir havzası komisyonu, entegre havza yönetimi bağlamında barajların özel rolü konuları işlenecek.”
  Yetkililer, bu kursta asıl amacın su konusunda kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve üniversiteleri ortak paydada buluşturarak, daha somut çözümlerin hayata geçirilmesi olduğunu bildirdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı