Gündem Haberleri

  İnternetten rastgele ilaç satışına yasak

  DHA
  17.02.2011 - 16:04 | Son Güncelleme:

  Avrupa Parlamentosu, sahte ilaçların kullanılmasını önleyecek ve internet üzerinden rastgele ilaç satışını yasaklayan tasarıyı onayladı.

  Çok sayıda istenmeyen sonuçlara neden olan, içerdikleri zehirli maddeler nedeniyle ‘sessiz katiller’ olarak nitelendirilen sahte ilaçlara karşı Avrupa Parlamentosu harekete geçti.

  Avrupa ülkelerinde yeterli yasal düzenleme olmaması nedeniyle organize suç oranının giderek attığı belirtilirken, 2005’ten bu yana ele geçirilen sahte ilaç sayısında patlama oldu. Son 5 yılda ele geçen sahte ilaç oranının yüzde 400’e ulaştığı ifade edildi.

  İnternet üzerinden en fazla rağbet gören Viagra’ların büyük bölümünün orijinaline benzer etkin maddeler kullanılarak üretilerek satışa sunulduğu belirtildi. Kabul edilen tasarı ile ilaç satışı yapan internet sitelerine ortak bir logo kullanma zorunluluğu getirildi. Bu sanal eczanelerin, her üye ülkenin merkez ağına bağlı olacağı belirtildi.

  Avrupa Komisyonu’nun sağlıktan sorumlu komiseri John Dalli, sahte olduğu halde, gerçek ilaç aldığını sanan insanların kandırılmasını önlemeye çalıştıklarını belirtti.

  Avrupa Parlamentosu’nun kabul ettiği, onay için Avrupa Konseyi’ne gönderilecek yasa tasarısının uygulanabilmesi için üye ülkelerin düzenlemeyi kendi yasalarına 2 yıl içerisinde uyarlaması gerekecek.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı