İnternette özgürlük liderlerin utanç veya güvenilirlik ölçeğidir

Arzu ÇAKIR MORİN
25.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Son yılların en etkin mecrası haline gelen ve etkinliği her geçen gün artan internet dünyasının en büyük şirketlerinin patronları ilk “e-G8 Forum” toplantıları için Paris’te biraraya geldi. Toplantının açılışını yapan Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy, internet temsilcilerinin çok büyük bir devrim gerçekleştirdiğini belirterek, “Gelin ülke yöneticileri ile sektör temsilcileri arasında diyalog kuralım.

En az Galileo kadar, Newton kadar dünyayı değiştirdiniz. Birkaç yıl sonra dünya ekonomisini alt üst edeceksiniz” dedi.

Diyalog kurmamız şart

Gelinen noktada hiçbir devlet başkanının internetin gücünü görmezden gelemeyeceğini belirten Sarkozy, şöyle konuştu: “İnternete tanınan özgürlük yöneticilerin güvenilirlik ya da utanç ölçeğidir. Google’ın bir garajda, Facebook’un bir üniversite kampüsünde yaratıldığını düşünüldüğünde yapılan devrimin ne kadar büyük olduğu görülüyor. Bu devrimin sloganı yok, bayrağı yok, kimseye ait değil. Ama büyük bir ortak sorumluluğumuz var. Herkes bana bu forumu planladığımda ‘gene risk alıyorsun’ ya da ‘iyi bir fikir değil’ dedi. Ama ben bu riski almak gerektiğine inanıyorum. Çünkü devleti yöntenlerle bu sektörün temsilcilerinin diyaloğa ihtiyacı var.”

Yeni duvar yaratmayın

İnternet konusunda mutlaka daha yeni ve ihtiyaçlara cevap veren düzenlemeler yapılması gerektiğini kaydeden Sarkozy, “Dünyanın en eski duvarlarını yıktınız, yeni duvarlar yaratmayın. Haklar ve etik kuralları çiğneyen bir dünya değil, en azından etik ve değerleri ve hakları garanti altına alan, özellikle güvenlik alanında bunu gözeten bir düzenleme yapılmalı” mesajını verdi.

Paris’teki ‘e-G8’ zirvesinde Türkiye’den sadece Hürriyet var

PARİS’teki Louvre Müzesi’nin bahçesi Tuileries’de yapılan ‘e-G8’ toplantısına, Fransa Ekonomi Bakanı Christine Lagarde, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, Eric Schmidt, Time Warrner’ın Patronu Rupert Murdoch, New Yok Times gazetesinin genel yayın yönetmeni Arthur Sulzberger, Groupon sitesinin kurucusu Andrew Mason, ‘Angry Birds’ oyununun da yaratıcısı Rovio’nun Yöneticisi Mikael Hed, Skype’ın kurucularından Niklas Zennström katıldı. Türkiye’den ise Hürriyet internet sayfasının kuruluşunda önemli rol alan Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Sabancı Doğan katıldı.

Einstein yaşasaydı interneti çok severdi

İNTERNET zirvesini organize eden Publicis Group Başkanı Maurice Lévy de şunları söyledi: “İnternet dünyasındaki bütün sorunları çözmeyi hedeflemiyoruz. Cumhurbaşkanı Sarkozy ve G8 liderlerine çözüm önerileri konusunda sektör aktörlerinin görüşlerini almak bile önemli misyon olacak. Einstein’ın dediği gibi hayal etmek bilmekten daha önemli. Einstein bugün yaşasaydı interneti çok severdi.”

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı