İnternette ilk kurumsal bankacılık Körfezbank'tan

Hürriyet Haber
11.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

DOĞUŞ Grubu bankalarından Körfezbank, 1999'u 54.4 trilyon net kár açıkladı. 1999 yılı faaliyetlerini değerlendirme üzere önceki akşam Maçka Palas'daki yeni merkezinde bir toplantı düzenleyen Körfezbank Genel Müdürü Hüsnü Akhan, aktif büyüklüğüne göre özel bankalar arasındaki sıralamada, 8'nci en büyük banka olduklarını söyledi. Ortalama sermaye kárlılığında 1998 değerlendirmesineg öre, üçüncü sırada olduklarını beilrten Akhan, aktif karlılığında da yine IBAR'ın 1998 raporuna göre, üçüncü sırada olduklarına dikkat çekti.

Bankacılık sektörünün geçen yıl negatif büyüme ve yüksek faiz yüzünden sorunlu kredilerde hızlı artış olduğunu hatırlatan Akhan, Körfezbank'ın kredi politikası, yönetim kalitesi ve düşük riskli müşteri seçimi ile 1998-1999 yılları arasındaki zor dönemde, kredi portföyünü ‘sorunsuz’ büyütmeyi başardı'' dedi.

2000 yılı boyunca, nakit yönetimi, varlık yönetimi ve yurtiçi sermaye piyasalarına dönük yatırım bankacılığına daha fazla ağırlık vereceklerine dikkat çeken Akhan, önümüzdeki günlerde Kurumsal Internet Bankacılığı'nı (KIB) başlatarak, Türkiye bir ilk'e imza atacaklarını söyledi. Akhan, kurumsal internet bankacılığını, birinci safhada Avon, Banvit ve Pirelli gibi müşterilerin katılımı ile başlatacaklarını sözlerine ekledi.

2000 yılında 175 milyon dolar kár hedeflediklerini belirten Akhan, zordaki veya halen Merkez Bankası Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu'na devredilen bankalardan bazılarının kendilerine iyileştirilmesi için önerilmesi halinde, Körfezbank olarak böyle bir görevin üstesinden rahatlıkla gelebileceklerini vurguladı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı