Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

İnternette adres değiştirip duruyor tatilciyi vuruyor

ANİS Tur, internette sıkça değiştirdiği adreslerle turlar pazarlayıp, 5 milyon TL’lik vurguna imza attı. Anis Tur internette yine adresler değiştirerek, tatilcileri mağdur etmeyi sürdürüyor.

TURİZM sezonuyla birlikte tatilvitrini.com, sondakikaoteli.com ve tatiltelevizyonu.com adlı siteleriyle internet üzerinden pazarladığı paket turlarla yüzlerce tatilcinin mağdur olmasına yol açan Anis Tur, 1.5 milyon TL’si tatilciden olmak üzere toplam 5 milyon TL’lik vurgunla da yetinmedi. Mağdur ettiği tatilcilerin sayısı artıkça sürekli sahip değiştiren bu siteler, organize ettikleri “şok fiyat” kampanyalarıyla tatile çıkmak isteyenlerden kredi kartı ve havale yoluyla para toplamaya devam ediyor. Vurguna, TÜRSAB’ın adı ve logosu da alet ediliyor.

150 bin müşteri

Arkadaşımız Mehtap Özcan’ın yaptığı araştırmaya göre Anis Tur, geçtiğimiz yıla kadar internette oluşturduğu siteler üzerinden organize ettiği turlar sayesinde, 150 bine ulaşan müşteri portföyü ve 55 milyon TL’yi bulan cirosuyla Türkiye’nin önde gelen seyahat acenteleri arasına girdi. Ancak, bu yılın ilk yarısında tesislerini pazarladığı turistik işletmelere olan 3 milyon TL’lik borcunu ödemekte zorlanınca, darboğaza girdi. İzmir ve İstanbul’daki ofisleri kapatılmasına, çalışanların işine son verilmesine rağmen, internet üzerinden paket tur satışı gerçekleştiren bu sitelerin faaliyeti devam etti.

Yenileri ekleniyor

Mağdur ettiği tatilcilerin sayısı 400’ü aşan şirket, ilk önce adını Alban Turizm olarak değiştirdi. Ancak, Alban Turizm’in şirket çalışanlarına ait olduğu ortaya çıkınca, bu kez yeniden ad değiştirmek zorunda kaldı. Yeni şirketin 5 milyon TL’si reklam bütçesi olmak üzere toplam 10 milyon TL’lik kaynak aktardığına yönelik duyuru yapılmasına rağmen, günlük ziyaretçi sayısı 250 bini bulan bu siteler yüzünden mağduriyetler bitmedi. Kredi kartı ve havale yoluyla tur bedellerini internet üzerinden ödeyen tatilciler, ortada kalmaya devam etti. Son olarak, okuyucularımızdan Sefa Aslan gibi 13-21 Temmuz 2009 tarihleri arası Marmaris Kapmar Otel’ini kapsayan paket tur organizasyonlarına katılan müşteriler, tur bedelleri yatırılmadığı için ya yeniden konaklama bedeli ödemek ya da tesisten ayrılmak zorunda kaldı.

Suç duyurusu

TÜRSAB Hukuk Servisi Avukatlarından Müge Canpolat, tatilvitrini.com ve bağlı olduğu şirketin adını ve logosunu kullanmalarına rağmen TÜRSAB üyesi seyahat acentası olmadığını söyledi. Canpolat, “Bu sitelerle ilgili sürekli şikayet alındığı için firma hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduk” dedi. Bodrum’da tatillerini geçirmek için, kişi başı 700 TL ile 3 bin TL arasında tur bedeli ödeyerek rezervasyon yaptıran 30 kişinin Facebook’ta oluşturduğu şikayet zincirine katılanların sayısı da daha şimdiden 200’ü aştı. Bu internet siteleri yüzünden mağdur duruma düşenler şimdi, haklarını toplu olarak aramak için yasal yollara başvurmanın hazırlığını yapıyor.

X