Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İnternet'li akıllı sokak lambaları

  Hürriyet İnternet
  05 Ocak 2006 - 10:24Son Güncelleme : 05 Ocak 2006 - 11:03

  İnternet erişimi sağlayan akıllı sokak lambaları İskoçya'nın dördüncü en büyük şehri olan Dandee'de bu ay denenmeye başlayacak. İlk başta öğrencilerin yoğun olarak bulunduğu pilot bölgelerde denenecek olan güneş enerjisiyle çalışan akıllı lambalar, bir yandan sokakları aydınlatırken bir yandan da kablosuz İnternet erişimi sağlayacak.

  İskoçya'nın Dandee kentinde içinde bulunduğumuz ayda enteresan bir teknoloji denenecek. "Akıllı lamba" olarak tanımlanan ileri teknoloji destekli sokak lambaları bir yandan sokakları aydınlatırken bir yandan da çevresinde bulunan mahalle sakinlerine kablosuz İnternet erişimi sağlayacak.

  İlk etapta Abertay Üniversitesi'nde denenecek olan akıllı lambalardan 6 tane kurulacak. Yıl sonunda ise üniversite için kurulacak olan öğrenci köyünde 4 bin adet akıllı lamba kurulması planlanıyor. Eğer her şey yolunda giderse akıllı lambalar kısa bir süre sonra şehrin çeşitli yerlerine kurulmaya başlanacak.

  Akıllı sokak lambaları enerjilerini güneşten sağlayacaklar. Akıllı lambalar aydınlatma işlemini gerçekleştirmek için, güneş enerjinsin biriktirildiği solar hücrelerden faydalanarak ışık yayan diyot (light emitting diyote- LED) teknolojisini kullanacak. Işık yayan diyot teknolojisi, düşük enerji kaynağına karşın parlak ışık verme özelliğiyle tanınıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı