Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İnternet'le adalet geliyor

  Hürriyet Haber
  08 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 08 Mart 1998 - 00:01

  Adliye koridorları ve hakimlerle savcılara nefes aldıracak bir proje hazırlanıyor. Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü, ‘‘Mega İnsan Hakları Projesiyle’’ İnternet aracılığıyla dava açılabilmesini sağlayacak.

  Hak aramak için mahkemelere başvuranlar, artık adliye koridorlarını arşınlamaktan kurtulacaklar. Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı projeye hayata geçirilirse, vatandaşların yanı sıra avukat ve savcılar da mahkemeye gitmeden bilgisayarlarından İnternet aracılığıyla dava açabilecekler. Elektronik ortamda dava açanlar, çok kısa sürede, duruşmalarının hangi mahkemede ve ne zaman yapılacağını oturdukları yerden öğrenebilecekler.

  Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü (ADSİM), yargıda kaliteyi artırmak ve etkinliği sağlamak için ‘‘Mega İnsan Hakları Projesi’’ geliştirdi. Projenin altyapı ve envanter çalışması tamamlandı.

  ADSİM Genel Müdürü Mustafa Yücel, personel yetersizliği nedeniyle henüz uygulamaya geçilemediğini belirtirken, projenin, hukuk kurallarını ihlal edenleri engelleyeceğini ve yargıda fonksiyonel eşitlik sağlanacağını kaydetti. Yargıyı etkin ve kaliteli yapabilmek için teknolojik desteğin şart olduğunu vurgulayan Yücel, ancak, kurumlarda otomasyon sağlayacak personelin istihdamında yanlış politikalar izlendiğini, teknik personel politikasının gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

  Dava masrafı, kredi kartıyla

  Varolan duruma göre dava açma ve mahkemelerin görevlendirilmesi sırasında 15 gün geçiyor. Sistem sayesinde zamandan tasarruf sağlanacak. Dava açma ücretleri İnternet'ten kredi kartıyla tahsil edilebilecek.

  Savcılar, delillerin toplanmasında Adli Sicil ve İstatistik Müdürlüğü, nüfus müdürlükleri ile Başbakanlık Mevzuat Bilgi Bankası'na ulaşarak sistemden yararlanabilecekler.

  Sistem sayesinde, savcılar, polis merkezlerini elektronik olarak denetleme imkanına kavuşacaklar. Böylece polisin gözaltı süresini ihlal etmesinin önüne geçilebilecek, insan hakları ihlalleri de ortadan kaldırılacak.

  Sistem, hâkimlere de büyük kolaylıklar sağlayacak. Hâkimler, polis ve savcıların sanık ve davacılardan aldığı ifadeleri bilgisayar ortamında elde edebilecekler.

  Sistem sayesinde evrak trafiği de azalacak. Hâkimler, karar aşamasında Başbakanlık Mevzuat Bilgi Bankası'na bağlanarak yasa değişikliklerini doğru yerden öğrenme imkanı yakalayacaklar.

  Yasalarda yapılacak küçük değişikliklerle, sistem, bazı davalarda dosya üzerinden karar verilmesi imkanını da yaratabilecek.

  Projenin birden fazla yerde davaya katılmak zorunda olan avukatların yükünü de hafifletecek.

  Projede neler var?

  Vatandaşların yanı sıra avukatlar ve savcılar, elektronik ortamda İnternet aracılığıyla dava açabilecekler, savcılar da hazırladıkları iddianameleri mahkemeye aynı yöntemle gönderebilecekler.

  Sistem özel güvenlik ortamında çalıştırılacak. Nöbetçi mahkemeye ulaşan dava dilekçelerinin aynı gün içinde ilgili mahkemelere dağıtımı sağlanacak, mahkemeler de duruşmanın nerede ve ne zaman yapılacağını açıklayacaklar.

  Sistem sayesinde mahkemelere düşen dava sayısının da hâkimlere eşit olarak dağıtımı sağlanacak. İstenen davanın istenen mahkemeye düşmesi engellenecek. Hâkimler, sanıklar hakkında sabıka soruşturmasını duruşma sırasında yapabilecekler. Sabıka kaydının alınması için duruşmaların ertelenmesi ortadan kalkacak.

  Polisin gözaltına aldığı kişiler hakkında savcılar, elektronik ortamda bilgi sahibi olabilecekler ve alınan ifadelerine ulaşabilecekler. Savcılar, delillere göre iddianemelerini hazırlayarak, elektronik yöntemle davalarını açabilecekler.

  Polis de mahkemeye sevkedilen kişiler hakkında aynı sistem aracılığıyla ne gibi işlem yapıldığını takip edebilecek. Polis, çalışmalarının sonucunu yakından izleme imkanı bulabilecek. Bu da polisin çalışma motivasyonuna katkı sağlayacak.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı