Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İnternete düşen ses kayıtlarıyla kurumlar haksız yere yıpratılıyor

  Hürriyet Haber
  01 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 01 Mayıs 2010 - 00:14

  Genelkurmay Başkanlığı, Anayasa Mahkemesi Üyesi Serdar Özgüldür’e ait olduğu iddia edilen ve bazı basın yayın organlarında, internet sitelerinde yayınlanan ses kaydıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi:

  1. 26 Nisan 2010 tarihinden itibaren, bazı basın yayın organlarında, İnternet sitelerinde yayınlanan bir ses kaydına dayanılarak çeşitli haberlere ve yorumlara yer verildiği görülmektedir.
  2. Türk Silahlı Kuvvetlerinin yargının bağımsızlığına olan duyarlılığı ve Yüce Anayasa Mahkemesi ile Üyelerinin Anayasal konumları ve saygınlıkları karşısında, söz konusu haber ve yorumların doğru olmayacağı açıktır.
  3. Bu itibarla, konuyla ilgili olarak yapılan yorum ve değerlendirmelerde, son zamanlarda sıklıkla başvurulan bu ve benzeri hukuka aykırı girişimlerle, kurum veya kişilerin haksız yere yıpratılmalarının amaçlanmış olabileceği göz ardı edilmemelidir.
  4. Söz konusu iddiaları ortaya atanlar hakkında ilgili makamlar nezdinde gerekli yasal girişimlere başvurulmuştur.
  Anayasa Mahkemesi Üyesi Serdar Özgüldür’e ait olduğu iddia edilen ses kaydıyla ilgili haberlerde, kayıtta konuşan kişinin AK Parti’nin kapatılması davasıyla ilgili üyelere telkinde bulunulduğu iddialarını dile getiriyordu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da Anayasa Mahkemesi Üyesi Serdar Özgüldür’e ait olduğu iddia ses kaydı ile ilgili soruşturma başlattı. Soruşturma TCK’nın 134. maddesinde düzenlenen “kişiler arasındaki görüşmelerin rıza dışında kaydedilmesi ve bunların basın-yayın yoluyla yayınlanması” suçu kapsamında yürütülecek.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı