Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İnternet yasağında Digiturk parmağı

  27 Ekim 2008 - 17:52Son Güncelleme : 27 Ekim 2008 - 07:09

  Blogger'a uygulanan erişim yasağının nedeni ortaya çıktı. Suçlunun kim olduğuna siz karar verin!

  Cuma günü yasaklanan Blogger.com ile ilgili şok bir iddia gündeme geldi.  Chip.com.tr'de yer alan iddia şu şekilde:

  "Geçtiğimiz Cuma akşamı Blogger.com'un de erişim engelli siteler arasına katıldığını duyurmuştuk. Şimdi de mahkeme tarafından verilen bu engelleme kararının nedeni hakkında çok ciddi iddialar ortaya atılmaya başlandı. Kulağımıza gelenlere göre bu kararın ardında, Digiturk'ün, daha doğrusu Lig TV'nin yaptığı şikayet yatıyor.

  Blogger.com alan adı altında yayınlanan bazı blog'larda Lig TV yayınlarının ücretsiz olarak izlettirildiği biliniyor. Digiturk'ün bu tip konularla ilgilenen ekibi bu blog'ları tespit ediyor ve gerekli uyarıları yapıyor. Ancak bu uyarılardan bir sonuç çıkmayınca şirket kapatma talebinde bulunuyor ve mahkeme de alan adını erişime kapatıyor.

  CHIP Online yorumu:
  Bu noktadan sonra eleştireceğimiz adresi doğru tespit etmemiz gerekiyor. Blogger.com'un erişime kapatılmasının altında Digiturk'ün şikayeti yatıyor olabilir. Ancak bunun için Digiturk'ü suçlamak da doğru olmaz. Sonuçta Digiturk çok büyük paralar harcayarak Süper Lig maçlarının yayın hakkını satın alıyor ve maçların izinsiz, daha da önemlisi ücretsiz olarak yayınlanmasını istemiyor. Bu noktada haksız olduğunu iddia etmek güç.

  Bu durumda dönüp dolaşıp yine aynı noktaya geliyoruz: Birkaç blog yüzünden tüm Blogger.com'u engellemek niye. Aynı şeyleri birkaç sakıncalı video yüzünden tüm YouTube kapatılırken ya da birkaçyazı yüzünden tüm Wordpress kapatılırken de yaşamadık mı? Sadece ilgili sayfaları kapatmak yerine tüm siteyi ortadan kaldırmak, şikayeti değerlendirmek değil, suçsuz binlerce blog yazarını cezalandırmak anlamına geliyor. Bu durumda kimi eleştirmemiz gerekiyor? Şikayeti yapan Digiturk'ü mü, yoksa bir şikayetten yola çıkıp tüm siteyi alaşağı eden karar vericileri mi?"
   

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 78 Yorum }
  • mehmet şenocak 27.10.2008 09:56:15
   ben netten izliyorum sebebi ise digitürk çok pahalı,bugun birini kaparlar yarın başka açılır engelleyemezler,maçları mesala 10 tl yapsalar herkes izler gidipte 50 tl ye maçmı izlenir.buyuk maçları kahve ortamında izliyoruz.
  • yok ole 27.10.2008 09:43:46
   gunluk hayat için dusunduklerini yasakları sanal alemde denemeye calışıyolar....
  • deniz egeli 27.10.2008 09:27:50
   Siz istediğiniz kadar mahkeme kararı alın. İsteyen yine bir yolunu bulup yasaklanan internet sitelerini izliyor. Bu yasaklama işi nereye kadar gidecek bilemiyorum ama, korkarım yakın bir gelecekte yasaklar ülkesi olup çıkarsak, istediği bilgiye ulaşmaya çalışan insanlarda birer hacker olup çıkacak.
  • Aytekin KARAKAS 27.10.2008 09:22:48
   Kapatmak çözüm mü komik ya valla gülsek mi ağlasak mı ne yapsak acaba bugun bunu kapatırsın yarın başkası açılır bunu akıl edemiyorlar sanıyorum ki
  • Bora Cetin 27.10.2008 09:21:57
   Ne Yazıkki benzer uygulama nedeni ile Şubat ayından beri YAHOO-GEOCITIES siteleri de kapalı durumda.<br>11 yıldır TÜRKİYE'nin TANITIMINA katkı sağlayan, 60'dan fazla GEOCITIES siteme ulaşılamıyor. Ayrıca, bunlar için Yahoo'ya ödediğim hosting ucretleri de boşa gidiyor. Kurunun yanında yaş yanmasın.
  • MESUT KARİP 27.10.2008 09:18:34
   Neden bu tür siteler için uzman bir mahkeme kurulmaz. Dijitürk'ün Diyarbakır ile ilgisi ne. Diyarbakırda kurulu bir mahkemenin kapatma kararı verdiği biliniyor.
  Sayfa Başı
  HaberlerAvrupa seyahatiFransagurme cennetifransa lezzetleriisviçre lezzet duraklarıOrionmeteor yağmuru