Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İnternet üzerinden dolandırıldı

  Fatih KARAÇALI/ ADANA, (DHA)
  31 Ocak 2012 - 11:03Son Güncelleme : 31 Ocak 2012 - 11:03

  ADANA’da 54 yaşındaki Hamit Güzel, sosyal paylaşım sitesindeki arkadaşının adı kullanılarak 120 lira parasının dolandırıldığı iddiasıyla polise başvurdu.

  Adana’da bir restoranda müzisyenlik yapan Hamit Güzel’in bir arkadaşı, sosyal paylaşım sitesinden kendisine ileti gönderip, "Hamit ağabey, senin telefon numaranı kaybettim, bana yazar mısın?" diyerek cep telefonu numarasını istedi. Güzel, cep telefonu numarasını verdi. Bir süre sonra Hamit Güzel’e, aynı arkadaşından anlık ileti geldi. İletiyi yazan arkadaşı, "Hamit ağabey, sana bir link göndereceğim ona bir bak" diye yazarak özel bir dosya gönderdi. Linki açan Güzel’in cep telefonundan 60 liralık para transferi yapıldı. Aynı işlemi iki kez tekrarlayan Hamit Güzel, durumda gariplik olduğunu düşünerek cep telefonundan linki gönderen arkadaşını aradı. Hamit Güzel, arkadaşının, "Ağabey, benim şifrem çalındı, sakın istenileni yapma" uyarısında bulunması üzerine dolandırıldığını anladı.

  Dolandırıcılıkla ilgili yayınlanan diğer gazete haberini alıp, Adana Emniyet Müdürlüğü’ne koşan Hamit Güzel, şikayetçi oldu. Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi’ne bağlı Bilişim Suçları Büro Amirliği’ne başvuran Güzel, "Ben giden 120 lirada değilim. Ama, başkalarının aynı duruma düşmesini istemiyorum. Beni dolandıranlardan şikayetçiyim. Ayrıca, o GSM firmasından da şikayetçiyim. Çünkü paramı geri almak için başvurdum, benimle ilgilenmediler bile. Kimsenin yaptığı yanına kar kalmasın" diye konuştu.

  Hamit Güzel’in bilgisayarını incelemeye alan polis, IP adresinden dolandırıcıların kullandığı bilgisayar ve erişim sistemine ulaşmaya çalışıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı