Gündem Haberleri

  İnternet kullanıcısı şifre yazmak istemiyor

  Hürriyet Haber
  25.03.2005 - 01:44 | Son Güncelleme:

  Araştırma şirketleri tarafından yapılan kapsamlı incelemeler acı bir gerçeği gözler önüne serdi: Tüm ilerlemelere rağmen, tüketiciler İnternet üzerinden alışveriş ve finansal işlem yapma konusunda hala yeterince güven duygusuna sahip değil.

  Bu araştırmalardan birine katılan tüketicilerin yüzde 70’i İnternet şirketlerinin insanları bu tür tehditlerden korumakta yetersiz kaldığını bildiriyor.

  Pek çok otoriteye göre kullanıcı tanımlaması için kullanılan ‘kullanıcı adı’ ve ‘parola’ rutini yeterince etkili değil. Bunun başlıca nedeni ise kullanıcıların parolalarını unutmamak için bunları yeterince ‘güçlü’ seçmemesi. Kullanıcıların parolalarında betik karakterlerin yanı sıra nümerik karakterler kullanmaması kolay çözülebilir parolaların önünü açan büyük bir faktör olarak gösteriliyor.

  Pek çok uzman en ideal kimlik tanımlama yöntemi olarak, kullanıcının parolalar ve çeşitli sorulardan oluşan bir dizi işleme tabi tutulması ya da parmak izi ve retina/iris taraması gibi biyometri ölçümlerinin uygulanmasını gösteriyor. Biyometrik ölçüm böyle bir işlem için kullanılacak okuyucuların yüksek maliyetinden dolayı yakın gelecekte yaygınlaşması beklenmeyen bir kimlik tanımlama uygulaması. Fakat uzmanlar, bu teknolojilerin PDA veya cep telefonlarına adapte edilmesi durumunda bu teknolojinin daha hızlı yayılacağını savunuyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı