Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  İnternet kimliği geliyor

  Hürriyet Haber
  13.01.2011 - 09:33 | Son Güncelleme:

  ABD'den gelen bu haber, çok yakında tüm interneti karıştıracabilecek kadar ciddi...

  Obama yönetimi, internet güvenliğini artırma çabasına girişiyor. Bu kapsamda ABD Ticaret Bakanlığına verilecek yetkiyle, internetteki her ABD vatandaşına bir internet kimliği verilecek. Verilecek bu kimliğin, ulusal kimlik numarası olmadığı ve sadece internet kapsamında kalacağı belirtiliyor.

  Amerikan haber sitesi CBSNews'in haberine göre; bahsedilen sistem hükümet kontrolünü artırmaya yönelik olmayacak ve tamamen internet güvenliğini ve gizliliği artırmayı hedef alacak. Yeni sistemin, onlarca şifre hatırlama ihtiyacını azaltacağı, hatta ortadan kaldıracağı gibi, internette yaratılan sanal kimlikleri daha güvenilir hale getirmesi bekleniyor.

  Şu bir gerçek ki, internet kullanıcılarının günümüzdeki en büyük şikayeti, kullanıcı şifrelerini unutmak veya çaldırmak. Ancak hükümet kontrolündeki bir sistemle bu sorunun çözülmesinin ne kadar kabul göreceği tartışılır.

  Konuyla ilgili detaylar henüz resmiyet kazanmasa ve yasal zemine aktarılmasa da, Obama yönetiminin internetteki bireyleri daha kolay takip etmek ve kontrolleri sıkılaştırmak istediği açık. Ancak CBS, isteyen kullanıcıların bir resmi kimlik almak zorunda olmayacağını ve takma adlı gizliliğin devam edebileceğini iddia ediyor. Ama kabul etmeliyiz ki bu iddia çok da gerçekçi görünmüyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı