Teknoloji Haberleri

  İnternet hızı ikiye katlanacak

  hurriyet.com.tr
  17.11.2009 - 09:56 | Son Güncelleme:

  İnternet hızı nasıl bedavaya iki kat artar? İşte dünya devi Google'ın yeni projesinden detaylar...

  Google geliştirdiği yeni bir protokol ile internet hızını iki katına çıkarmayı planlıyor. SPDY (Speedy diye okunuyor) adı verilen protokolün ilk amacı çoklu yayınlarda, http üstbilgilerinde ve önceliklendirme isteklerinde hız artışı sağlamak. İkincil amaç ise yıllardır kullanıcıya hizmet eden "http" yi geliştirip, yeni ve daha hızlı bir protokol oluşturmak.

  Yeni protokolü Google'ın geliştirme bölümünün oluşturduğu prototip sunucuda deneyenler, sistemin Google Chrome ile denendiğini ve yüzde 55'e varan hız farkları gözlemlendiğini belirtiyorlar. Google ise kat edilen gelişmelere rağmen daha yapılacak çok şey olduğunu fakat bu protokolün yavaş yavaş yeni bir web yaratmak için kullanılabileceğini söylüyor.

  Amaç kesinlikle yıllardır kullanıcılara büyük emek veren "http" sisteminin ortadan kaldırılması değil, güncellenmesi. Yeni protokol, basitçe anlatmak gerekirse, http'nin uygulama katmanı (Application Layer) ile TCP iletim katmanı (Transport Layer) arasında bir bağ kurarak çalışıyor.

  SPDY şimdiki http metotlarını ve semantiklerini kullansa da özellikle bağlantı yönetimi ve transfer formatlarında yaptığı değişikliklerle hız farkı sağlıyor.

  Her ne kadar Google'ın amacı daha hızlı bir Web olsa da yepyeni bir JavaScriptle çıkardığı Google Chrome ile birlikte yavaş yavaş kendilerine ait bir işletim sistemi hazırlıklarına başladıklarını da söyleyebiliriz. Bakalım rakipleri bu hamleye nasıl cevap verecek?

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı