ANKARA HABERLERİ

Internet hesabı açan cüzdanı bankadan alacak

Hürriyet Haber
11.08.2012 - 01:31Son Güncelleme :

YEREL HABERLER ANKARA

Hürriyet Haber

BDDK hazırladığı taslağa göre, bankaların sahip olduğu şube dışı elektronik kanalların kullanılması suretiyle gerçekleştirilen mevduat ve katılım fonu hesabı açanlara, ilgili şubeye başvurması halinde hesap cüzdanının tarafına teslim edileceği bilgisi verilecek.
 Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), özellikle internet üzerinden açılan hesaplarda, hesap cüzdanlarının teslimi konusundaki tartışmalara son vermek için çalışma başlattı.
 Kurumun internet sitesinde yer alan Mevduat ve Katılım Fonunun Kabulüne, Çekilmesine ve Zamanaşımına Uğrayan Mevduat, Katılım Fonu, Emanet ve Alacaklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağına göre, düzenlenecek sözleşmelerin bir nüshası ile banka şubelerinde gerçekleştirilen hesap açılışı işlemlerinde kredi kuruluşlarının düzenleyecekleri hesap cüzdanlarının müşterilere verilmesi zorunlu olacak.
 Düzenlenecek sözleşmelerde, sözleşmenin tamamının imzalatılmasından ayrı olarak, “sözleşmenin bir nüshasını elden aldım” şeklinde bir imza kutucuğu açılarak hesap sahiplerine imzalatılacak.
 Kimlik tespiti yapılmış olan kişiler tarafından, bankanın sahip olduğu şube dışı elektronik kanalların kullanılması suretiyle gerçekleştirilen mevduat ve katılım fonu hesabı açılması işlemlerinde ise hesap açılışı işleminin tamamlanması öncesinde “hesap cüzdanlarının, ilgili bankada mevduat veya katılım fonu kabulüne ilişkin hesabın varlığını hukuken ispatlayıcı bir belge olma özelliğinin bulunduğu, banka şubesinden temin edilmesinde fayda olduğu, ilgili şubeye başvurulması halinde hesap cüzdanının tarafına teslim edileceği ve işleme bu şartların kabul edilmesi halinde devam edileceği” hususlarında, işlemin yapıldığı ortam ve ayrıca banka tarafından uygun görülecek diğer etkin kanal veya kanallar aracılığıyla hesap sahiplerinin bilgilendirilmesi zorunlu olacak.
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Internet hesabı açan cüzdanı bankadan alacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  16 Ekim 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:14
  • Guneş
   06:52
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:50
  • Akşam
   18:17
  • Yatsı
   19:43
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı