"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

İnternet her zaman mutsuzluk yaratmıyor

Selam ablacığım, ilk kez tanımadığım ama yıllardır yazılarını okuduğum değerli bir insana yazıyorum. Siz internetin zararlarından sürekli bahsediyorsunuz ve çok haklısınız.

Ama ben de size faydasından bahsedeceğim. şu an 38 yaşındayım ve bir çocuk annesiyim. şükür mutluyum. Mutluluğumu ise internete borçluyum...
20 yıl önce üniversitede okurken aşık oldum. Aşkım karşılıklı sanıyordum, 11 yıl bekledim sabırla...
Bu insan, 11 yılın ardından beni aramadı sormadı, yok oldu. Günlerce merak edip aradım. Sonunda, “Artık sana hayatımda yer yok” dedi, bitirdi. Çok acı çektim.
ınsanlar gerçekten çok acımasız olabiliyor. En güzel yıllarım tek başıma gurbet ellerde geçti. ıyi bir işim vardı şükürler olsun. Zaten beni hayata işim bağladı.
6 yıl önce bir akşam bir arkadaşımın evinde çay içerken, eğlence olsun diye beni bir evlilik sitesine üye yaptı.
ılk cevap yazan kişi ile tanıştım. Allaha şükür çok iyi bir insan çıktı karşıma. Onunla 2 ay içinde evlendim, şimdi çok mutluyum. Bir oğlum oldu, dünya tatlısı. Ve bundan sonra anladım ki bütün insanlar kötü değildi, internette tanışılan herkes de ahlaksız olmayabiliyordu.
Ben ona çok samimi davrandım; o da aynı şekilde davrandı.
ıyi ki herkes kötü değil bu dünyada. Size mutluluğumu anlatmak istedim.
***RUMUZ: REYHAN

*** Çok iyi yapmışsın güzel kızım. Elbette ki, internet kötü ya da zararlı değil. Aksine çok yararlı bir bilgi kaynağı. Benim dikkat çekmek istediğim, ınternetteki arkadaşlık siteleri ve burada tanışılan kimliği belirsiz kişiler. Ancak her zaman söylediğim gibi, zaman zaman elbette istisnalar olabiliyor. Buralarda da tertemiz insanlar bulunabiliyor. Ama ben genç okurlarımı bu siteler sayesinde tanıştıkları kişilere hemen güvenmemelerini hemen sevdiklerini ya da sevildiklerini düşünüp, planlar yapmamaları konularında uyarıyor, çok dikkatli olmalarını söylüyorum. Senin de bu sayede mutluluğu yakalamana çok sevindim. Mutluluğun daim olsun...

Şeker hastalığı gözümü tehdit ediyor, etkili tedavisi var mı?

Sevgili Güzin Abla, her zaman her konuda yardımcımızsınız. Bir süre önce eşimin kan şekerinde yükselme kaydedildi. Üstelik doktor, bunun bir süredir varolduğunu, ancak bizim fark etmediğimizi söyledi. Bunu da göz dibi muayenesi sonunda belirtti. Eşimin gözlerinde ciddi sorunlar ortaya çıkabilirmiş. Bizi mutlaka iyi bir göz hekimine gitmemiz konusunda uyardı.
şimdi şaşkınız; hem eşimde bu genç yaşta yüksek şeker hastalığının çıkması, hem de bu hastalığın gözleri tehdit ettiğini öğrenmemiz, bizi allak bullak etti. Bu konuda bize yardımcı olur musunuz? Her zaman güvendiğiniz göz doktorunuzdan söz ederdiniz; acaba bu konuda da bize bilgi verir misiniz, size minnettar oluruz...
***RUMUZ: HER ZAMAN DUACINIZIZ

*** Biliyorsunuz sevgili okurum, ben ancak bu tür bilgileri uzmanına sorup, size cevap verebiliyorum. Retina yırtılması dolayısıyla, zamanında tedavi ile gözümü kurtaran sevgili doktorum, Doç. Dr. Yusuf Durlu’ya sorununuzu ilettim. Kendisi Japonya’da Tohoku Üniversitesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda şeker hastalığına bağlı, göz dibi kanamaları ve tedavisi konusunda eğitim almıştır. Bu nedenle bana sorununuzla ilgili geniş bilgi verdi; aynen iletiyorum;
“Ne yazık ki, ülkemizde şeker hastalığı sayısında büyük bir artış görülüyor. Bu önemli saptamaya göre, sadece ıstanbul ve çevresinde bir milyon kişide şeker hastalığı olduğu tahmin ediliyor. şeker hastalığı önce gözü ve böbreği vuruyor. Gözü etkilemesinde en büyük risk şeker hastalığının süresidir. Bu süre ne kadar fazlaysa, göz o kadar çok etkileniyor. Eğer şeker kontrolsüz seyrediyorsa gözün etkilenmesi daha fazla ve göz hastalığının seyri daha da kötüdür. şeker gözde en çok retina ve makula tabakalarında hastalık yapıyor. O zaman hastalık diyabetik retinopati ve makula (sarı leke) hastalığı olarak ortaya çıkıyor. Bu da maalesef şeker hastalarındaki körlüğün en sık nedenidir. şeker hastalığında göz etkilenmesi ne kadar erken fark edilirse, tedavi o kadar başarılı oluyor, o zaman başarı oranı %90’lara çıkıyor. Tedavide en başarılı yöntemler argon lazer ve göz içine iğne tedavisidir. Böylelikle günümüzde körlük engellenebilmektedir. şeker hastaları gözlerinde hiçbir şikayet olmasa da mutlaka 6 ayda bir, hiç olmazsa yılda bir bu konuda uzman bir göz hekimine damlalı (göz bebeği genişletilerek) göz dibi muayenesi yaptırmalıdırlar. Daha fazla bilgi için ınternetten; www.makula.com.tr adresine başvurulabilir...”
X