Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ‘İnternet cafe’de Ofluların zaferi

  Hürriyet Haber
  10.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ‘Aile düşmanı’ diye internet cafe izni vermeyen Of'un FP'li Belediye Başkanı ve Kaymakamı, halkın baskısına dayanamadı. İnternet cafe kurulacak yer bulunamayan 8 camili Of’ta ‘‘Cami-ye 200 metre’’ yasağı, 75 metreye düşürülünce sorun çözüldü.

  TRABZON'un Of İlçesi'nde internet cafe açılması Fazilet Partili Belediye Başkanı Oktay Saral ve Kaymakam Nurettin Yılmaz'ın yasakçı zihniyeti yüzünden aylarca engellendi. Ancak bilgisayar çağına ayak uydurmak isteyen halkın yoğun talebi ve basının olaya yakın ilgisi karşısında geri adım atıldı ve yasak kararı kaldırıldı.

  Of’ta önceki belediye döneminde açılacak kahve, bar, elektronik oyun merkezi gibi yerlerin okullara en az 200 metre mesafede olması gerektiğine ilişkin hükme camiler de dahil edildi.

  YER BULUNAMADI

  18 Nisan'da işbaşına gelen FP'li Başkan Oktay Saral da bu karara dayanarak internet cafe açma taleplerini reddetti. 6 okul ve 8 cami bulunan Of'ta internet cafe açmak isteyenler bir camiden 200 metre uzaklaşınca diğer caminin sınırları içine girdiler ve uygun hiçbir yer bulunamadı.

  FP'li belediyenin bu uygulamasında internet cafeleri ‘‘aile düşmanı’’ diye tanımlayan Kaymakam Nurettin Yılmaz'ın da etkisi olduğu ileri sürüldü. Ancak internet cafe açmak isteyen Utku Yüksel ve Mustafa Akyüzlü, yasağa karşı mücadele etti ve Ofluların da desteğiyle FP'li belediye meclisinden internet cafelerin camilere 75 metre uzaklıkta açılabileceği kararını çıkarmayı başardı.

  KAYMAKAM: BANA GELSİNLER

  Belediye Başkanı Oktay Saral, ‘‘İlçemizde daha önceki yönetimin aldığı bir karar yüzünden böyle bir sorun yaşanıyordu. Yeni bir kararla bu sorunu çözdük’’ dedi.

  Kaymakam Nurettin Yılmaz ise ''Bana göre internet cafeler ailelerin baş düşmanıdır. Atari salonları gibi para tuzağı olan yerlerdir. Ben bütün resmi dairelerime bilgisayar aldırdım. Bilgisayar öğrenmek isteyenler bana gelsinler. Ben araştırdım. İnternet cafelerde eğitici hiçbir program yok'' dedi.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı